Най-голямата продажба от НАП на земеделски земи в страната се предлага този месец от офиса на агенцията в Русе. За над 1000 дка плодороден чернозем в Дунавската равнина са обявени два търга с тайно наддаване от приходните инспектори в отдел "Продажби", съобщиха от приходната агенция в крайдунавския град.
Началната цена в офертата от средно 300 лева за декар е неизбежно привличаща за региона, които е сред предпочитаните за селскостопанско производство в България. Парцелите са в землището на община Попово. В част от земите специално са засадени и вече добре израсли орехови дървета. Има и няколко необработвани в последните години парцела. Единият търг е на 16 октомври т. г., а другият на 27 октомври, като подробности за тях има на сайта на НАП.
От офиса на НАП в Русе обясняват, че продажбата на крупния масив земи се осъществява от приходната агенция след решение на Варненския апелативен съд, потвърждаващ иск на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество срещу Юзеир Юзеиров, обвинен в пране на пари през 2011 година.
В края на октомври 2010 г. той бе осъден на една година условно и глоба от 4000 лева за опит за създаване на партия на религиозна основа и провеждане на нереглементиран митинг в село Славяново.Юзеир и брат му Али Юзеиров (Асен Йорданов) станаха известни покрай издигането на незаконен паметник на турския незнаен воин в с. Славяново и неуспешното учредяване на етническата партия ОТОМАН. Юзеир Юзеиров бе разследван в Белгия за нарушаване на трудовото законодателство и наемане на нередовни работници. Имаше и обвинение за трафик на хора.
От комисията за конфискация съобщават, че магистратите са постановили отнемането на негово имущество за общо 1.022 млн. лева – предимно земеделски земи в Добруджа. Сред тях е и теренът, на който двамата братя построиха паметник на турския незнаен воин, който впоследствие бе разрушен по предписание на ДНСК.
Делото, заведено от КОНПИ срещу Юзеиров и съпругата му, стана първото по реда на новия Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество (ЗОПДНПИ), според който не е необходимо да се доказва връзка между обвиненията, станали повод за завеждането на иска, и средствата, с които е придобито имуществото.
По тази причина Варненският апелативен съд е обезсилил постановеното преди това от Търговищкият окръжен съд решение.
"В настоящото съдебно производство, започнало по искова молба на комисията по новия закон (ЗОПДНПИ), не подлежи на установяване връзката (пряка или косвена) между придобитото имущество и извършеното престъпление от проверявания", мотивира се втората инстанция.
В решението се припомня още, че след влизането в сила на новия закон "престъпната дейност е само повод за образуване на проверката от комисията (за да не е проверката произволна), като впоследствие подлежащите на изследване от комисията предпоставки за отнемането на имущество са откъснати от наказателното производство и неговият изход няма значение за изхода на производството по отнемане на незаконно придобито имущество".
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес