23 Ноември, 2024

Напомняме: Тази нощ в 3 ч. местим стрелките с един час напред

Връщането към зимно часово време ще стане на 28 октомври в 4:00 ч., когато обратно – ще върнем стрелките с час назад

Както вече бе съобщено, тази нощ в 3.00 ч. ще превъртим стрелките на часовниците си с един час напред и ще трябва да преодоляваме дискомфорта в идните няколко дни, докато свикнем. Физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при Българска академия на науките (БАН) коментира пред "Фокус". че връщането към зимно часово време ще стане на 28 октомври в 4:00 ч., когато обратно – ще върнем стрелките с час назад.

„Принципно лятното часово време е валидно от последната неделя на месец март до последната неделя на октомври. Това правило определя тазгодишните дати на въвеждането му – от 25 март до 28 октомври“, коментира Маркишки. Той обясни, че историята на смяната на времето е много дълга. „Можем да започнем от шеговитото писмо на Бенджамин Франклин до френския вестник „Парижки журнал“ през 1784 г., в което той съветва парижани да си лягат и стават по-рано, до официалното въвеждане на лятното часово време в Германия и Австро-Унгария от 30 април 1916 г. и във Великобритания – от 21-и май същата година. Това е времето на Първата световна война, когато страните изпитват недостиг на енергийни ресурси – въглища, светилен газ и други, което всъщност е поводът за въвеждането на мярката. След войната лятното часово време се отменя, но с избухването на Втората световна то е въведено отново. Тогава се въвежда дори т.нар. „Британско двойно лятно часово време“– с два часа напред спрямо гринуичко време. 

През 1947 г. Великобритания отново се връща към времето по Гринуич. Много след това е проведен друг експеримент – от 1968 г. до 1971 г. часовниците в Англия остават с един час напред целогодишно“, коментира Маркишки. Физикът обясни, че въвеждането на лятно часово време е било индивидуално решение на всяка страна.

Смяната на времето може и да дава един час дневна светлина повече, но вътрешният часовник на човешкото тяло не се адаптира към тази промяна, показва изследване на германски учени, цитирано от ABCNews. "Когато смениш часовник, всъщност не се променя нищо, свързано със слънчевото време", обясни Тил Рьоненбърг от университета Лудвиг Максимилиан в Мюнхен. 

"Това е просто една от онези човешки приумици, при които си мислиш, че можеш да правиш каквото си поискаш, стига да имаш дисциплина. Забравяме, че биологичният часовник е древен колкото самите живи организми и не може да бъде подлъган просто така."

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас