Парламентът на Република Северна Македония започна в четвъртък обсъждането на т.нар. френско предложение за започването на преговори за членство в Европейския съюз.
Гласуването става с обикновено мнозинство, каквото би могло да бъде получено с гласовете на СДСМ, коалиционния ѝ партньор ДСИ и по-малките албански партии, които също го подкрепят.
Управляващата коалиция, обаче, е много нестабилна и наблюдатели не изключат възможността да падне.
Преди началото на заседанието към депутатите ще се обърне председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски каза, че очаква обсъждане по същество на предложението и призова депутатите да мислят държавнически, подкрепяйки предложението.
От ВМРО-ДПМНЕ също призоваха депутатите да мислят държавнически, като не подкрепят предложението.
Очаква се и в четвъртък да продължат протестите в Скопие срещу “българизацията“, които се водят от ВМРО-ДПМНЕ и опозиционната партия “Левица“.
"МВР ще вземе всички мерки, за да гарантира безопасността на депутатите и на законодателната власт", каза министърът на вътрешните работи Оливер Спасовски, цитиран от БТА.
Проектът на френското председателство получи подкрепата на управляващия Социалдемократически съюз /СДСМ/ на премиера Димитър Ковачевски и на най-голямата албанска формация - Демократически съюз за интеграция /ДСИ/ на Али Ахмети, която участва в правителството. Подкрепа за предложението на Париж дадоха и двете албански партии, които са в опозиция. На практика френското предложение ще има подкрепата на около 70 народни представители в 120-местния парламент, oтбелязва БГНЕС.
Гласуването на преговорната рамка става с обикновено мнозинство, докато промяната на конституцията е необходимо две трети мнозинство в македонския парламент, което на този етап трудно може да бъде осигурено заради острата съпротива на ВМРО- ДПМНЕ.
Едно от условията към Скопие, за да започне реални преговори за членство в ЕС, е да промени конституцията си и да впише българите наравно с останалите народности.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.