24 Ноември, 2024

НАСА откри най-древната молекула във Вселената (видео)

НАСА откри най-древната молекула във Вселената (видео)

Тя е засечена от летящата обсерватория "София" в звезда от Млечния път

Учени от НАСА обявиха, че са открили в космоса най-древния тип молекула във Вселената. Благодарение на летящата обсерватория "София" американската космическа агенция е установила наличието на хелиев хидрид в останките на звезда в Млечния път.

Предполага се, че молекулата се е образувала около 100 хил. години след големия взрив. Първоначално, когато вселената е била още много млада, са съществували само няколко вида атоми. Когато обаче хелиев атом споделил електроните си с водородно ядро, се образувал хелиев хидрид. Смята се, че това е първото химическо съединение, което е станало след охлаждането след големия взрив.

Досега се знаеше, че молекулата присъства в някои части на съвременната вселена, но никога не е била засичана в открития космос. От НАСА твърдят, че най-накрая са отчели хелиев хидрид в малка, но ярка планетарна мъглявина, отдалечена на около 3000 светлинни години. Тя се намира в съзвездието Лебед. Предполага се, че молекулата е от останките от звездата NGC 7027.

Хелиевият хидрид присъства в газовите облаци, в които се раждат звезди, както и в газ, изхвърлен от звездите, докато умират. Молекулата вече има ограничено значение за Земята, но е в основата на химичните процеси, довели до образуването на съвременната вселена.

Астрономите търсят молекулата от десетилетия. През 2016 г. НАСА включи в търсенето ѝ 2.5-метровия инфрачервен телескоп "София", който е монтиран на борда на самолет "Боинг 747". Машината лети на около 14 хил. метра височина, което позволява на телескопа да избегне повечето странични влияния на атмосферата и околните радиосигнали.

(източник: Дневник)

Сподели:

Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка

Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.

Земята е имала пръстени като Сатурн?

Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна

Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море

Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра