24 Ноември, 2024

Националният етнографският музей се включва в инициативата „Нощта на литературата“

Националният етнографският музей се включва в инициативата „Нощта на литературата“

снимка: БГНЕС

Националният етнографски музей е сред участниците в "Нощта на литературата" в сряда. Своеобразното читателско гнездо ще бъде в зала 19 на ИЕФЕМ-БАН (пл. „Княз Александър I" 1, бившият Княжески дворец), където ще се прочетат избрани откъси от романа "Кодекс 632" на Жозе Родригеш и Душ Сантуш.

По повод инициативата на 25 септември музеят ще работи с удължено работно време, като в рамките на събитието между 18:00 часа и 21:00 часа експозиционните зали ще приемат посетители с вход свободен.

Това е прекрасна възможност да видите уникалната пътуващата изложба за фалшификациите и измамите, с която Домът на европейската история, Брюксел, гостува на Националния етнографски музей до 20 октомври.

Изложбата, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real", представя различни лъжи в исторически контекст в шест теми: Власт и молитви, Опознаване на света, Обединяване и разединяване, Борба с войната, Фалшификати и богатства, Епоха на „постистината". Важно място в нея заемат обстоятелствата, обясняващи причините, интересите и мотивите, които са били влагани.

Старателно подготвени фалшификациите прикриват фактите в лабиринт от полуистини и пълни измислици. За да стигне до истината, човек трябва да следва нишката до сърцевината на лабиринта, като по пътя си открива и разобличава всяка лъжа.

Експозицията се реализира с финансовото съдействие на Фондация „Америка за България" и с подкрепата на Столична община. Посвещава се на 155 години от създаването на Българската академия на науките./ БГНЕС
Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.