Все повече държави в Европа и Америка съобщават за случаи на маймунска шарка. Първите сигнали дойдоха от Великобритания.
Заболяването не е толкова опасно, колкото едрата шарка, казват здравните експерти на Острова. Заразяването става само при близък контакт със болен. Боледуването започва с грипоподобни симптоми, с подуване на лимфните възли, последвано от обрив по лицето и тялото.
Случаите във Великобритания първоначално са сред хора, пътували до Африка. Впоследствие обаче заразени се оказват и такива, които не са предприемали подобни пътешествия.
Шест от общо деветте случая на Острова се определят като бисексусални или хомосексуални мъже, а здравните власти са започнали проверки за това дали шарката може да се предава и по полов път.
Според официалнните данни в Африка пък най-засегнати от заразата са децата.
Предполага се, че това се дължи на недобра хигиена и недостатъчни медицински грижи. Заразата се разпространява и след ухапвания от гризачи или малки животни, но не се предава лесно сред хората.
„Маймунската шарка рядко се среща извън Африка. Когато това се случи, тя е пренесена в друга страна от международни пътници. До тази година са били докладвани много малко случаи по света. Ето, че сега имаме безпрецедентен брой заразени. Необичайното е, че те изглеждат доста разпределено географски. Все още не сме сигурни, доколко са свързани различните групи от случаи в Обединеното кралство, Португалия, Испания, дори един случай в САЩ”, заяви Джими Уитуорт - експерт по заразни болести в Лондон.
Още от Наука
Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса
Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност
Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида
Лентата на сградата прерязаха ръководителят на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров
Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува
Пръстенът се появява около NGC 6505, галактика, която се намира само на 590 милиона светлинни години от Земята, което е на практика в съседство в космически план