17 Февруари, 2025

НАСА изстреля мегаракетата до Луната за първи полет от 50 години

НАСА изстреля мегаракетата до Луната за първи полет от 50 години


НАСА изстреля най-мощната ракета, създавана някога, за пътуване до Луната, в грандиозен взрив от светлина и звук, който отбеляза началото на новата водеща програма на космическата агенция - "Артемида".

Космическата ракета Space Launch System (SLS) излетя от известния център "Кенеди" във Флорида около 01:48 ч. (06:48 по Гринуич).

Преди това НАСА се опита два пъти да изстреля тази ракета, но не успя поради технически проблеми. Първият неуспех беше свързан с дефектен сензор, а вторият - с изтичане на гориво при пълненето на резервоарите на ракетата. Ракетата работи със свръхстуден и нестабилен течен кислород и водород. Оттогава НАСА е заменила уплътнението и е променила процедурите си, за да избегне максимално термичния шок.

Мисията е важна, защото представлява важна стъпка към завръщането на хората на Луната за първи път от 1972 г.

Мисията "Артемида 1" - изпитателен полет без астронавти - представлява първата стъпка в плана на американската космическа агенция за изграждане на трайно присъствие на Луната и извличане на полезен опит оттам за подготовка на бъдещо пътуване до Марс.

Наречена на сестрата на Аполон в гръцката митология, новата космическа програма идва 50 години след като хората за последен път стъпиха на лунната земя.

Вместо да се приземи на Луната, тя ще заеме далечна орбита, навлизайки на 40 000 мили (64 000 км) отвъд далечната страна - по-далеч от всеки друг обитаем космически кораб досега. Накрая "Орион" ще се отправи към обратния етап от своето пътуване. При преминаването през атмосферата топлинният щит на капсулата ще трябва да издържи на температура, наполовина по-висока от тази на повърхността на Слънцето. Мисията ще продължи общо 25 дни и половина, като ще се спусне в Тихия океан на 11 декември.

През 2024 г. "Артемида 2" ще бъде почти повторение на първата мисия, макар и с астронавти.

Артемида 3 трябва да стартира не по-рано от 2025 г., като екипажът ще включва първата жена и първия цветнокож на Луната, съобщава БГНЕС.
Сподели:
Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса

Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса

Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност

Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида

Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида

Лентата на сградата прерязаха ръководителят на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров

Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува

Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува

Пръстенът се появява около NGC 6505, галактика, която се намира само на 590 милиона светлинни години от Земята, което е на практика в съседство в космически план