Предстоят повече геомагнитни бури и по-мощна слънчева радиация. Според доц. Камен Козарев от Института по астрономия на БАН максимумът на тази активност се очаква да бъде през юли 2025 г.
"Можем да разберем къде се намираме горе-долу в цикъла по наблюдението на слънчевите петна на повърхността на Слънцето - тяхната големина, брой, къде се намират спрямо слънчевия екватор. Първото нещо, което можем да наблюдаваме, е светлината. Това влияе на композицията, на състава на земната йонософера и може да предизвика смущения в комуникациите", заяви доц. Козарев, цитиран от БНР.
Той обясни, че Слънцето има цикличност на мащабното си магнитно поле, която се повтаря средно през около 11 години. През 60-те години на миналия век обаче слънчевият цикъл е бил два пъти по-мощен, поясни д-р Росица Митева от Института по астрономия.
"Настоящият слънчев цикъл е един от нискоинтензивните слънчеви цикли в сравнение с предходните 50 години", добави тя.
Според нея изненадващо високите температури не би трябвало веднага да се свързват с настоящия цикъл на слънчева активност.
![Очакват ни повече магнитни бури и мощна слънчева радиация през 2025 г.](/static/downloads/uploads/Images_3/S/slunchevo-izrigvane-2018.jpg)
Още от Наука
Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса
Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност
Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида
Лентата на сградата прерязаха ръководителят на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров
Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува
Пръстенът се появява около NGC 6505, галактика, която се намира само на 590 милиона светлинни години от Земята, което е на практика в съседство в космически план