25 Ноември, 2024

Трима базирани в САЩ икономисти си поделят Нобеловата награда за икономика

Трима базирани в САЩ икономисти си поделят Нобеловата награда за икономика

Трима икономисти, работещи в САЩ, спечелиха в понеделник Нобеловата награда за икономика за 2021 г. за работата им по постигане на заключения от непреднамерени експерименти или така наречените "естествени експерименти", съобщава Асошиейтед Прес.

Дейвид Кард от Калифорнийския университет в Бъркли получи половината от наградата за "емпиричния му принос към икономиката на труда", а другата половина беше споделена от Джошуа Ангрист от Масачузетския технологичен институт и Гуидо Имбенс от Станфордския университет за "методологичния им принос към анализа на причинно-следствените връзки".

Кралската шведска академия на науките заяви, че тримата са "преформулирали емпирична работа в икономическите науки".
Според Комитета за награди за икономически науки, изследванията на Кард от началото на 90-те години на миналия век "оспориха конвенционалната мъдрост, доказвайки, че увеличаването на минималната работна заплата не води непременно до по-малко работни места“, наред с други заключения.

Ангрист и Имбенс от своя страна "демонстрираха колко точни изводи за причината и следствието могат да се направят от естествени експерименти".

"Проучванията на Дейдвид Кард по основните въпроси за обществото и методологическият принос на Джошуа Ангрист и на Гуидо Имбенс показаха, че природните експерименти са богат източник на знания“, каза Питър Фредриксон, председател на Комитета по икономически науки. "Тяхното изследване значително подобри способността ни да отговаряме на ключови причинно-следствени въпроси, което беше от голяма полза за обществото".

За разлика от другите Нобелови награди, икономическата награда не е учредена по завещанието на Алфред Нобел, а от Шведската централна банка (Sveriges Riksbank Prize) в негова памет през 1968 г., като първият победител е избран година по-късно.

Това е последната Нобелова награда, обявявана всяка една година.
Сподели:

Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето

Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.

Уран остава загадка за учените - заради неясна представа за магнитното му поле

Данните от "Вояджър 2" са получени при много интензивен слънчев вятър

Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка

Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.