По-бързото покачване на океанското равнище крие катастрофални последици.
От 2014 година насам нивото на океаните се покачва с два пъти по-висока скорост, отколкото през 1993 година. Смята се, че топенето на ледената шапка на Гренландия представлява 25% от това покачване, и то при положение, че преди 20 години този дял е бил само 5%, сочи изследване, на което се позовава Франс прес.
След 2014 нивото на океаните е започнало да се покачва с около 3.3 мм на година, при 2.2 мм на година през 1993 г., уточняват учените от списание "Нейчър Клаймит Чейндж". Тези заключения увеличават тревогата на учените, че нивото на океаните се повишава по-бързо от предвиденото преди няколко години.
Последиците от това може да са катастрофални, тъй като стотици милиони хора живеят в зони, разположени под морското равнище. Големи крайбрежни градове са застрашени, а малки острови могат изцяло да изчезнат. „Тези заключения са важни, тъй като междуправителствената група експерти за промени в климата (Giec) прави много предпазлива прогноза за повишаване на нивото на морето до края на века между 60 и 90 см", алармира професорът по физика на океаните в университета в Оксфорд Питър Уодъмс.
Според него тази оценка предполага постоянна скорост на повишаване на нивото на океаните. „Има обаче и убедителни доказателства, че тази скорост се увеличава и това увеличение е експоненциално", подчертава той. Гренландия сама по себе си има достатъчно замръзнала вода, която може при топенето си да повиши нивото на океаните с около седем метра. Повечето учени вече очакват общото повишаване на нивото на океаните в края на века да надвиши значително един метър.
По-бързото покачване на океанското равнище крие катастрофални последици.
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра