Учени от Пенсилванския държавен университет доказаха, че тежкото пиене в ранната зряла възраст може да причини дългосрочно увреждане на мозъка. Изследването, проведено върху мишки, е публикувано в списание Neurobiology of Aging.
Учените са установили, че невроните, отговорни за предаването на сигнали в мозъка, претърпяват промени, подобни на тези, характерни за когнитивното увреждане. Тези промени засягат баланса между възбудителните пирамидални неврони и инхибиторните GABAergic неврони, което може да наруши способността на мозъка да се адаптира към сложни задачи.
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите. Мишките са получавали достъп до алкохол на всеки четири дни в продължение на четири седмици, съответстващи на ранната зряла възраст при техния вид. След това алкохолът е елиминиран напълно за шест месеца, което се равнява на няколко десетилетия живот при хората.
Учените са установили, че дори след дългосрочно въздържание от алкохол, пирамидалните неврони показват намалена възбудимост, което затруднява предаването на сигнали. Това е подобно на ситуация, при която „педалът на газта“ изисква повече усилия, за да се активира. В същото време GABAergic невроните стават по-податливи на възбуждащия невротрансмитер глутамат, който се свързва с когнитивен спад при деменция. Промените в невроните, причинени от прекомерно пиене, изглеждат подобни на тези, наблюдавани при невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер.
Това предполага, че ранното препиване може да бъде фактор, допринасящ за когнитивното увреждане в напреднала възраст, дори ако пиенето е спряно преди десетилетия.
Авторите на изследването подчертават, че когнитивните здравословни проблеми, причинени от ранното пиене, може потенциално да бъдат предотвратени или смекчени. Те също така планират по-нататъшни изследвания, насочени към намирането на терапевтични средства, включително използването на соматостатин за възстановяване на невронната функция. /БГНЕС
Още от Наука
Първото частично слънчево затъмнение за 2025 г. озарява небето тази събота
Най-дълбокото затъмнение ще се случи в северната канадска провинция Квебек, където Луната ще покрие до 94% от Слънцето
Учени откриха в джунглите на Панама дърво-гръмоотвод
До този момент научният свят е предполагал, че има такъв вид растителни видове, издържащи на подобен природен феномен, но са липсвали доказателства за тази хипотеза
BYD представи революционна 1000V EV платформа – зареждане 400 км за 5 минути!
Китайският гигант BYD разкри новата си „Super E-Platform“ с 1000V технология, която обещава най-бързото зареждане на електромобили досега. В същото време компанията строи мегазавод, по-голям от Сан Франциско, с капацитет за 1 милион EV годишно. С тази стратегия BYD затвърждава лидерската си позиция и изпреварва конкуренти като Tesla.