Химикът, изобретил тетрациклина - един от най-ефективните и масово предписвани антибиотици, Лойд Коноувър, почина на 93 години в САЩ, съобщава Ню Йорк Таймс.
Работата му води до създаването на цяла поредица от подобни медикаменти, спасили живота на милиони хора през годините. Той започва кариерата си като изследовател в компанията "Пфайзър" в Бруклин през 1950 г.
По това време фармацевтичните фирми, окуражени от успеха на пеницилина и как се е справял той с инфекциите по бойните полета на Втората световна война, усилено търсят нови антибиотици. Но пеницилинът идва от природата и малцина са вярвали, че нещо може да се подобри в този продукт на еволюцията.
Коноувър бил заинтригуван защо двата известни антибиотика от природата (хлортетрациклин и окситетрациклин) са с напълно идентична формула с изключение на два атома - хлорен и кислороден, на място, където изглежда, че би трябвало да има водороден. Допускайки, че ако замени тези атоми с водородни, ефективността на антибиотика ще се подобри, той го прави чрез рутинна химическа процедура и с помощта на един помощник.
Резултатът е тетрациклин - мощен антибиотик с по-малко странични ефекти. Коноувър възприема това като доказателство, че чрез химическа промяна може да се постигат по-добри лекарства.
Днес почти всички антибиотици са полусинтетични. Тетрациклинът се прилага ефективно срещу множество потенциално смъртоносни инфекции при хората и се хареса на отглеждащите птици и свине в закрити пространства заради стимулирането на растежа и предотвратяването на зарази и масова смърт на животните. Във фермите за цветя пръскат продукцията с тетрациклин - също като средство срещу зарази.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).