По време на последната среща на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Република Северна Македония имаше относително конструктивна атмосфера, Това съобщи за БГНЕС доц. д-р Наум Кайчев – историк и заместник-съпредседател на комисията, която заседава в Скопие. Основният дебат между експертите е бил фокусиран върху темата за Охридската архиепископия в учебниците за седмо отделение (седми клас – бел.ред.) в училищата в РС Македония.
„Бяхме близко до решение сутринта на днешния ден, но за съжаление колегите от Република Северна Македония се отдръпнаха от някои предварително набелязани позиции и не можахме да стигнем до решенията, които очакват нашите две общества. Става въпрос по-специално за произхода на Охридската и автокефалния характер на Българската православна църква, от която тя произхожда”, сподели доц. Кайчев. „Не успахме да утвърдим план график за 2023 г. и остава този въпрос да бъде разискван и решен на онлайн среща през втората десетдневна на м. януари”, допълни българският историк. Очакването за такъв план произтича от протокола на междуправителствената комисия от юли 2022 г.
Наум Кайчев
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."