Навършват се 50 години от кацането на екипажа на „Аполо 11" на Луната. Мисията на американските астронавти Нийл Армстронг, Едуин „Бъз” Олдрин и Майкъл Колинс остава в златните страници на човешката история. Милиони хора по света наблюдават действията им.
На 20 юли 1969 г., Нийл Армстронг и Бъз Олдрин кацат на Луната в Морето на спокойствието. Майкъл Колинс остава в капсулата в окололунна орбита „Колумбия”, която служи за връщане на Земята.
„Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството" , казва Нийл Армстронг, когато излиза от спускаемия апарат „Игъл".
Мисията „Аполо 11" е изстреляна на 16 юли 1969 г. На екипажа са нужни четири дни, за да стигне до Луната. Лунният модул „Игъл" с Армстронг и Олдрин се прилунява на 20 юли 1969 г. в 20 ч. и 17 мин. по Гринуич. Няколко часа по-късно - в 2 ч. и 56 мин. по Гринуич на 21 юли 1969 г. Армстронг стъпва на лунната повърхност. След 50 минути го последва Бъз Олдрин.
На мястото оставят паметна плоча от неръждаема стомана с гравиран надпис: „Тук хора от планетата Земя за първи път стъпиха на Луната. Юли 1969 г. след Христа. Ние дойдохме с мир от името на цялото Човечество“ и с подписите на Армстронг, Олдрин, Колинс и президента на САЩ Ричард Никсън, припомня Нова тв.
Програмата струва 25 милиарда долара и се случва благодарение на 400 000 души, които работят за нея в продължение на години, за да може човекът да покори Луната.
Астронавтите от „Аполо 11" се свръщат на Земята на 24 юли Посрещнати са като герои. Оттогава общо 12 души са стъпвали по повърхността на Луната.
Днес 89-годишният Олдрин е най-възрастният жив лунен пътешественик.
Още от Наука
Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса
Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност
Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида
Лентата на сградата прерязаха ръководителят на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров
Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува
Пръстенът се появява около NGC 6505, галактика, която се намира само на 590 милиона светлинни години от Земята, което е на практика в съседство в космически план