„Светлина, светлина ни е потребна!“ Думите са на бележития български книгоиздател, книжар и просветител Христо Г. Данов. Това са думи, които са част и от заглавието на книгата с негови статии и спомени, а изданието вече е притежание на Конгресната библиотека във Вашингтон, както и на университетската библиотека в Сиатъл.
Появата на това издание става благодарение на пловдивския общественик и бизнесмен Любозар Фратев, който се е посветил на каузата всяка година да издава по една книга, като в поредицата от вече 13 преобладават тези, които са свързани с историята на Пловдив.
„Най-голямата библиотека в света - това е библиотеката на Конгреса на САЩ със 160 млн. единици, от които 30 млн. книги и втората книга отиде за университетската библиотека в Сиатъл“, каза пред БНР Фратев.
„Избрали сме най-ценното от Христо Г. Данов – публициста. Той е известен повече като книгоиздател и книжар, който щедро дава, отваря книжарници в Македония, в Южна Тракия, Одрин, Русе и не търси парите“, каза още той и допълни: „Избрахме най-интересните статии, както и спомените, които има като учител“.
Написаното показва много ясно просветителската кауза на Данов, последователността в преследването й, а яркият и жив език на автора според Фратев е актуален и днес.
Можем ли, четейки статията „Какво правят хората, а какво правим ние“ да предположим, че е писана преди 150 години, а не сега: „Ние захласнати в своите частни интереси и омаяни от междуособните ни кавги и крамоли, оставяме не часове, а цели години да изветряват, без да поработим нещо за нашия напредък. У нас всичко добро пропада във вражди, наместо да се върши работа. Ние нищо не знаем, нищо не можем и нищо нямаме. Заради това днес целият образован свят смята нашия български народ за най-последен в Европа. А това за жалост наша наистина е така“, каза Любозар Фратев.
Той подчертава, че макар през целия си живот Христо Г. Данов да е отдаден на печатането и разпространението на учебници, помагала, карти и книги, не престава да пише, използвайки трибуната на издавания от него 1-ви български всекидневник “Марица“.
Надявам се книгата да провокира по-голям интерес у читателите, надявам се сред тях да има и повече млади хора, каза още Любозар Фратев. И припомня как е започнал през 2007 година своята издателска кауза. „Това са книги, които са престоявали във фондовете или част от тях даже не могат и да се намерят в специалните фондове. Забравени е меко казано, те са били забранени, част от тях, защото политиците в различни времена, различни генерации, не им е харесвало, това което има в тях“.
Конгресната библиотека на САЩ
Конгресната библиотека във Вашингтон и университетската в Сиатъл вече разполагат с изданието
Фактор Фактор
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата