27 Ноември, 2024

От кой край на Космоса идват метеоритите на Земята?

От кой край на Космоса идват метеоритите на Земята?

метеорит, произход, Земя, Космос, материал

Има данни, че повечето от метеоритите са прелетели до нашата планета от главния астероиден пояс между Марс и Юпитер

Нова информация за метеоритите разкрива как е еволюирала Слънчевата система, Земята и близките планети

Предишни анализи на метеоритите, достигнали нашата планета, предполагат общ произход - направени са от сходни материали и са били облъчени от космическа радиация за кратко време. Това подсказва за сравнително скорошно откъсване от общи космически тела.

Учени, публикували нови изследвания, са използвали комбинация от детайлни наблюдения с телескоп и компютърни симулации, за да сравнят астероиди в Космоса с метеорити, намерени на Земята, като са съпоставили видовете скали и орбиталните пътища между тях.

Изследователи от Френския национален център за научни изследвания, Европейската южна обсерватория и Карловия университет в Чехия фокусират проучванията си върху най-разпространените метеорити - хондритите H (с високо съдържание на желязо) и L (с ниско съдържание на желязо).  Наречени са така, защото се състоят от малки частици, наречени хондрули, получени при бързото охлаждане на разтопени скали.  Изследователите определят, че тези H и L метеорити са пристигнали на нашата планета от 3 семейства астероиди - Масалия, Карин и Коронис, от главния астероиден пояс между Марс и Юпитер.

Един от изследователските екипи успява да определи времето на протичане на забележителните сблъсъци в астероидните семейства между Марс и Юпитер, откъснали нови каскади от скали, които ще достигнат Земята. При астероидите Масалия са се случили големи сблъсъци преди 466 млн. и 40 млн. години, докато при семействата Карин и Коронис са сравнително отскоро - преди около 5,8 и около 7,6 млн. години.

„Доказателствата в подкрепа на това включват наличието на свързани с метеоритите прахови ленти, възрастта на експозиция на космическите им лъчи и разпределението на предатмосферните им орбити“, пишат авторите в една от публикуваните статии. Оказва се, че повечето метеорити, които днес "кацат" на Земята, са от по-скорошни сблъсъци.

Изследователите са разгледали и други по-рядко срещани метеорити извън хондритите H и L, които произхождат от астероидни семейства Веритас, Полана и Еос.

Тази нова информация може да даде разкрития за еволюцията на Слънчевата система, на Земята и близките планети, както и за бъдещите пътища на астероидите и метеоритите. Екипите са решени да продължат наблюденията, докато не обхванат всички видове метеорити./ БГНЕС

Сподели:
Лондонски учени създадоха най-тънките спагети

Лондонски учени създадоха най-тънките спагети

Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни

В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО

В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО

Над 50% от академичната младеж подкрепя Алианса, само 8% са за военен съюз с Русия и режима на Путин

Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето

Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето

Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.