27 Ноември, 2024

Най-новото археологическо бижу на България скоро ще отвори врати

Най-новото археологическо бижу на България скоро ще отвори врати

През Източната порта на Филипопол са минавали императорите Марк Аврелий и Луций Комод

Най-новото археологическо бижу на България скоро ще отвори врати за посетители. Това е Източната порта на Филипопол, която 45 години чакаше да бъде реставрирана и вече е напълно готова, предаде Нова ТВ. 

Уникалният археологически обект, който се намира в центъра на Пловдив, е издигнат като почетна арка в чест на император Адриан. Тя се намира в подножието на Трихълмието, непосредствено до Стария град. Тази забележителност е била едно от най-красивите места на Античния Филипопол, изградена през II век. Сред купчините боклуци, които до преди две години покриваха обекта, археолозите откриват най-широката запазена улица от римско време по нашите земи. Тя започва от Източната порта и е свързвала моста на река Хеброс с центъра на града.

"Тя е широка 13 и 20 метра с оформени тротоари и с една внушителна настилка. Това, което виждате е абсолютно оригиналната настилка от късната Античност, т.е. толкова здраво е правена тази улица, че тя е достигнала до нас в автентичния си вид. И тази улица извежда на най-важната входно-изходна артерия на Античния Филипопол, т.нар . "Източна порта", каза Мая Мартинова, ръководител на археологическите проучвания.

Според ръководителя на археологическите проучвания най-ценното на обекта е ,че ще го видим в целия му блясък, така както е функционирал през времето на императорите Марк Аврелий и Луций Комод. Почти цялата структура на обекта е запазена в оригинал.

"Тези колонии оформят така красивата фасада на този портик. Това е едно защитено от атмосферни влияния пространство, което е пешеходна зона. При дъжд и при слънце гражданите на Филипопол са минавали от там. Колоните ние намерихме почти всички - архитектурни елементи нападали в срутено състояние върху улицата и това, което виждате в голяма степен е оригинал", добави Мартинова. 

По думите ѝ пред колоните и между тях има много постаменти, което е доказателство, че са били поставяни статуи на известни граждани, заслужили граждани на Филипопол. 

До седмица се очаква да приключат строителните дейности по изграждането на новата тротоарна настилка. Вече са подменени старите електрически стълбове с ново, модерно осветление.

Въпреки че все още не е открита Източната порта привлича вече вниманието на българските и чуждестранни туристи. Кметът на Пловдив Костадин Димитров заяви, че в момента се чака одобрението на Министерството на културата.

"Чакаме от Министерството на културата комисия, която да мине, да направи съответното становище и след това ние ще имаме този срок за въвеждане в експлоатация. Надявам се в най-скоро време пловдивчани и всички, които желаят да имат възможност да посетят археологическото бижу", каза той.

Заедно с Източната порта изцяло е реновиран и емблематичният хълм Небет тепе. Реставрацията на двата обекта струва 9 милиона лева. Средства, които са осигурени от Европа и от бюджета на Пловдив.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"