Най-новото археологическо бижу на България скоро ще отвори врати за посетители. Това е Източната порта на Филипопол, която 45 години чакаше да бъде реставрирана и вече е напълно готова, предаде Нова ТВ.
Уникалният археологически обект, който се намира в центъра на Пловдив, е издигнат като почетна арка в чест на император Адриан. Тя се намира в подножието на Трихълмието, непосредствено до Стария град. Тази забележителност е била едно от най-красивите места на Античния Филипопол, изградена през II век. Сред купчините боклуци, които до преди две години покриваха обекта, археолозите откриват най-широката запазена улица от римско време по нашите земи. Тя започва от Източната порта и е свързвала моста на река Хеброс с центъра на града.
"Тя е широка 13 и 20 метра с оформени тротоари и с една внушителна настилка. Това, което виждате е абсолютно оригиналната настилка от късната Античност, т.е. толкова здраво е правена тази улица, че тя е достигнала до нас в автентичния си вид. И тази улица извежда на най-важната входно-изходна артерия на Античния Филипопол, т.нар . "Източна порта", каза Мая Мартинова, ръководител на археологическите проучвания.
Според ръководителя на археологическите проучвания най-ценното на обекта е ,че ще го видим в целия му блясък, така както е функционирал през времето на императорите Марк Аврелий и Луций Комод. Почти цялата структура на обекта е запазена в оригинал.
"Тези колонии оформят така красивата фасада на този портик. Това е едно защитено от атмосферни влияния пространство, което е пешеходна зона. При дъжд и при слънце гражданите на Филипопол са минавали от там. Колоните ние намерихме почти всички - архитектурни елементи нападали в срутено състояние върху улицата и това, което виждате в голяма степен е оригинал", добави Мартинова.
По думите ѝ пред колоните и между тях има много постаменти, което е доказателство, че са били поставяни статуи на известни граждани, заслужили граждани на Филипопол.
До седмица се очаква да приключат строителните дейности по изграждането на новата тротоарна настилка. Вече са подменени старите електрически стълбове с ново, модерно осветление.
Въпреки че все още не е открита Източната порта привлича вече вниманието на българските и чуждестранни туристи. Кметът на Пловдив Костадин Димитров заяви, че в момента се чака одобрението на Министерството на културата.
"Чакаме от Министерството на културата комисия, която да мине, да направи съответното становище и след това ние ще имаме този срок за въвеждане в експлоатация. Надявам се в най-скоро време пловдивчани и всички, които желаят да имат възможност да посетят археологическото бижу", каза той.
Заедно с Източната порта изцяло е реновиран и емблематичният хълм Небет тепе. Реставрацията на двата обекта струва 9 милиона лева. Средства, които са осигурени от Европа и от бюджета на Пловдив.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"