24 Ноември, 2024

Българите сме първи в ЕС по готовност да докладваме за престъпление или вандализъм

Българите сме първи в ЕС по готовност да докладваме за престъпление или вандализъм

В същото време България е на едно от последните места по възприятия за независимост на съдебната система

По готовност да се докладва за видяно престъпление, криминален акт или вандализъм България е лидер в ЕС с 25 на сто. Това показват данни от проучване на "Евростат".

В същото време България е на едно от последните места по възприятия за независимост на съдебната система (след нея са само Словакия и Хърватия) и на последно място по показателя за възприятия за корупцията.

Докладване на престъпления

Около 15% от италианците и французите изразяват готовност да съобщят за видяно престъпление, както и около 17% от холандците и британците. На противоположния полюс едва 3 на сто от хърватите са били готови да съдействат на компетентните органи, както и 3.4 на сто от литовците.

Изчисленията на Евростат за процента на хората, които са готови да докладват за възникнало престъпление, показва, че в градовете на ЕС почти всеки пети жител, тоест около 20%, са готови да съдействат за противодействие на престъпността. В селските райони този процент е близо три пъти по-нисък – едва около 7 на сто от живеещите в такава среда са били готови да съобщят за възникнало престъпление, пише БТА.

Средства за борба с престъпността

Според друг акцент от анализа България е сред страните в ЕС със сравнително ниски разходи за правосъдие на глава от населението. Страната е отделяла 42.2 евро на глава от населението за функционирането на съдебната система като цяло при среден показател за ЕС от 97.9 евро на глава от населението през 2016 г.

По-малко от България за правосъдие отделят в Кипър, Румъния и Литва, където разходите за противодействие на престъпността варират от 27 до 30 евро на глава от населението.

Най-висок дял средства за противодействие на престъпността се отделят в Швейцария - по 210.3 евро на глава от населението. Втората държава, където са заделени най-много средства за съдебната система, е Люксембург – по 202.4 евро на глава от населението. Следват Германия и Великобритания – съответно 155.4 и 140.2 евро, Швеция, Исландия, Ирландия и Австрия.

През 2015 г. най-висок е делът на случаите на смърт, причинена от убийство, в трите балтийски републики Литва, Латвия и Естония. Най-нисък дял убийства на глава от населението е регистриран във Великобритания.

За отчетения период случаите на смърт, причинена от убийство, в България представляват 1.38 престъпления от подобен характер на 100 000 души население при среден показател за ЕС от 0.69.
Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов