28 Ноември, 2024

Най-вредната поза за сън

Най-вредната поза за сън

Изберете най-подходящата за вас

Качественият сън е особено важен за здравето на хората. Освен че е добре да си лягаме по-рано, се оказва много важно и в каква поза спим. Според американски учени има пози, които могат сериозно да навредят на здравето ни. Такава била спането по корем.

Според специалистите, тази поза за сън може да предизвика болки в гърба, шията, ставите и изтръпване на крайниците. Освен това тя затруднява дишането, твърдят специалисти по сън от клиниката „Мейо“.

Особено непрепоръчително е спането по корем за бременните жени, защото тази поза затруднява кръвообращението. Американските учени препоръчват да се използва допълнителна възглавничка под таза, за да се облекчи гръбначният стълб.

Полезно е също матракът да бъде по-твърд. Удобната поза за сън изисква главата и шията трябва да могат да се въртят свободно.

Изберете си поза:

1. По гръб, с ръце покрай тялото
В тази позиция тялото най-добре си отпочива. Когато спите по гръб, не натоварвате гърба и врата. Минусът на тази позиция е увеличаването на хъркането. Подходяща възглавница може да разреши този проблем.

2. По гръб, с вдигнати към главата ръце 
Краката са леко разкрачени, а ръцете са вдигнати нагоре. Тази позиция също не натоварва гърба и е подходяща, ако имате проблеми с кръста и гръбнака. Похъркването отново е проблем. Освен това може притиснете някои нервни окончания и да получите изтръпване и болка в ръцете.

3. По корем
Спането по корем подобрява храносмилането. Неудобството на позата е затрудненото дишане, тъй като главата ви е заровена във възглавницата. В повечето случаи хората завъртат главата си на една от двете страни, което води до напрежение във врата и неприятни болки и схващания. Спането по корем може да ви доведе и болки в гърба.

4. Поза ембрион
В тази поза сте обърнати на една страна, като краката са максимално приближени към тялото. Това може да е една от най-удобните позиции и е предпочитана от повечето хора, но тя доста натоварва гърба и врата. Голямото свиване на тялото може да ви попречи да си поемате дълбоко дъх. Но ако имате проблеми с хъркането, тази поза може да ви помогне.

5. На една страна, с ръце по тялото
Тялото е изпънато и обърнато на една страна, а ръцете са плътно към него. В тази поза тялото си почива и не се натоварва силно гръбнакът. Ако спите по този начин, на сутринта ще сте отпочинали и няма да имате чувството, че преди секунда сте затворили очите си. Минусите на позата идват от влиянието на гравитацията върху кожата ви, както и по-лошото храносмилане.

6. На една страна, с разперени ръце 
Тази позиция има същите предимства, както и тази с ръце по тялото. Тук минусите идват от възможни изтръпвания и болки в ръцете. Има значение и на коя страна спите. Ако спите на дясно, това може да ви доведе киселини в стомаха. Ако предпочитате да спите на ляво може да изпитате напрежение в стомаха или в белите дробове. Лекарите обикновено препоръчват на бременните да спят на ляво, защото по този начин се подобрява циркулацията на вещества до ембриона.

7. Прегърнали възглавница
Болките в тялото и кръста могат да се намалят, ако използвате малка възглавница, която да поставите между краката и стомаха. Прегръщайки я с една ръка ще си спестите и неприятното изтръпване.

 
Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).