"България не е признавала под никаква форма Княжество Нова Атлантида", стана ясно от думите на външния министър Екатерина Захариева в петъчния парламентарен контрол, предаде БГНЕС.
Интересният въпрос бе адресиран към първия ни дипломат от няколко нечленуващи в група народни представители, които поискаха да знаят какви двустранни отношения развива нашата страна с новообразувания плаващ остров, завзет от българин, провъзгласил го за княжество и поискал той да стана част от територията на България.
Временно плаващо образувание от пемза, поясни министър Захариева, което е с ниска плътност и значителен размер, веднага е започнало постепенно да се разтваря в океана – процес, изследван от редица учени и публикуван в научни списания. Захариева препоръча за потвърждение народните представители да влязат с контакт с Геоложкия институт „Страшимир Димитров“ към БАН, според който образуванието вече не съществува.
„В този смисъл разбирате защо и Министерството на външните работи не развива външна политика спрямо несъществуващата територия Княжество Нова Атлантида. Не са поставяни и разглеждани въпроси от двустранен характер“, уточни Захариева, позовавайки се на чл. 2 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения, съгласно който установяването на такива става по взаимно съгласие, т. е. наличието на две суверенни държави.
До този казус се стигна, след като през лятото на 2012 г., вследствие изригването на един от най-големите подводни вулкани, в южната част на Тихия океан се образува плаващ остров с огромни размер, приблизително колкото държавата Белгия, намиращ се на около 1000 км северно от Нова Зеландия. Че островът е ничия собственост, първи установява българският гражданин Валентин Баланов, който след проведена консултация с един от най-големите юристи по морско право в световен мащаб – чл. кор. проф. д-р Александър Янков, предприема предписаните от него действия, включително и експедиция по завладяването му. Действията по придобиване собствеността на острова са документирани включително и пред европейски нотариални кантори.
След завладяването на острова, същият е предложен да стане част от територията на България, която да се възползва от природните богатства, намиращи се в неговата икономическа зона.
„Тъй като този обект не е трайно закрепен за земните недра и плавайки, променя местонахождението си, той не може да се третира нито като земя, нито като остров. Ето защо не съществува правна възможност той да бъде обявен за част от пределите на България“, обясни днес външният министър. „Не считаме и за възможно реализирането на евентуални икономически ползи за страната, предлагани от г-н Баланов, от експлоатацията на ресурсите, намиращи се в изключителната икономическа зона и континентален шелф, поради обстоятелството, че такива не могат да бъдат определени за плаващото образувание“, допълни още Екатерина Захариева.
Екатерина Захариева
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България