През октомври 1956 г., когато в Унгария избухва народното въстание срещу комунистическия режим, в България в ефира започва да предава нелегална радиостанция, която се назовава „Христо Ботев“. Тя започва да излъчва от името на членове на комунистическата партия, които се определят като „комунисти националисти“, но са против развитието на страната на основата на съветския опит и модел.
Това разкриват документи от архива на Държавна сигурност, един от които desebg.com публикува. Той представлява строго секретна справка относно: Предавания на вражеската радиостанция „Христо Ботев“ от 1958 г.
В документа се предлага да се открие разработка на нелегалната радиостанция, която по име копира официалното радио „Христо Ботев“. Тя трябвала да се води от Трето секретно политическо управление на ДС за борба срещу контрареволюцията (предшественик на създаденото през 1967 г. Шесто управление на ДС за борба срещу идеологическата диверсия).
Посочено е, че „вражеската“ радиостанция заблуждава слушателите, че са привърженици на комунизма, но посочват „грешките в социалистическото строителство“.
„Всъщност обаче те целят да всеят недоверие в членовете на БКП и безпартийните маси, и насочването им против ръководителите на БКП и КПСС“ (комунистическата партия на Съветския съюз, б.а.).
Сред грешките, които радиостанцията посочва, са въвеждането отново на сталински методи след Априлския пленум и изразходването на средства за бюрократичен апарат и многобройна милиция.
Нелегалната радиостанция „Христо Ботев“ се обявява против ръководната роля на БКП и свобода на стопанския, културния и обществен живот.
България
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"