27 Ноември, 2024

Непознатият Караманов – принос към българо-македонските литературни отношения

Непознатият Караманов – принос към българо-македонските литературни отношения

Произведения създадени на български книжовен език се завръщат „у дома”

Алекс Данов 

Днес в София, в Големия салон на Българската академия на науките ( ул. „15 ноември” №1, до Народното събрание)  от 18.00 часа ще бъде представена  книгата „Непознатия Александър Караманов . Поезия.Есета.Дневник”. Неин съставител и автор на предговора е доц. д-р Александър Йорданов – бивш български посланик в Р Македония.  Това е първа среща на българските читатели с творчеството на този македонски поет. При това те се издават за първи път и на езика на който са създадени – българският книжовен език. Сам Караманов споделя, че това е езикът, на който  „мога да се изразя най-добре като поет”.   
Александър Караманов е роден на 31 януари 1927 г. в град Радовиш ( днес в Р Македония). Доц.д-р Йорданов ни запознава с неговата трагична съдба. Караманов  загива ненавършил 18 години през октомври 1944 г.За първи път се публикуват и творби, които са останали близо седем десетилетия скрити от македонските читатели. Защото в тях Караманов възкресява български исторически личности и събития от българската история, съветвайки своите връстници да следват техния пример, да изпълнят техните завети. Точно тези родолюбиви творби говорят ясно, че до 1944 година македонското и българското не са били разделени в чувствата и мислите на хората живеещи на територията на днешна Република Македония. По-късно политиката тенденциозно е наложила тяхното разделяне и противопоставяне. Преди време Faktor.bg пръв информира за дискусията относно творчеството на този поет между македонския учен академик Милан Гюрчинов и доц.д-р  Александър Йорданов(виж ТУК, б.р. ).  

Пред  Faktor.bg доц.д-р Ал.Йорданов заяви: 

„За мен е важно да покажа фактите такива, каквито ги открих в архива на поета.  Днес когато политиците говорят за подобряване на българо-македонските отношения и кроят планове за тяхното бъдеще, те нямат друг помощник освен фактите. Истината е градивния материал, основата на бъдещата монолитна сграда на българо-.македонското приятелство.  Затова е изключително важно как млади, умни и талантливи деца на своето време като Александър Караманов, са възприемали истината за общата ни история. И когато поетът записва в Дневника си през 1943  г., че „днес трябва да прочета нашите критици” и цитира имената на Николай Райнов, Малчо Николов и Михаил Арнаудов, нека не се чудим от кой народ  са „нашите”.” Стихотворенията на Караманов говорят, че не може да се раздели неделимото. Защото то е в сърцата, а не в политическите доктрини. Последните идват и си отиват, но чувствата остават.  А поезията е свят на чувствата, а не на политиката.” 

Доц.д-р Ал. Йорданов прави и свой коментар на популярната в македонската литературна наука теория за т.нар. „двудомни писатели”,  чрез която дълги години се краде българско литературно наследство. За книгата ще говорят литературоведите проф.дфн Светлозар Игов и проф.дфн Николай Аретов, както и историците доц.д-р Александър Гребенаров – Председател на македонския научен институт и Николай Петров. Вход свободен. 


Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"