23 Ноември, 2024

"Неутралното" блато - защо генералният секретар на ООН стана персона нон грата в Израел

Антонио Гутериш

Аморфната позиция на организацията показва, че тя фактически е съюзничка на страни, водещи агресивни действия

Тарас Загородний*, Униан

Министърът на външните работи на Израел – Израел Кац,  заяви, че генералният секретар на ООН Антониу Гутериш е обявен за персона нон грата, забранено му е да влиза в страната. Такава беше реакцията на изявлението на Гутериш, направено след атаката с балистични ракети на Иран срещу Израел. Генералният секретар на ООН, разбира се, осъди разширяването на конфликта в Близкия изток, отбелязвайки, че "ескалацията трябва да спре", но се направи, че не вижда кой е нанесъл тези удари.

Израел нарече нещата със собствените им имена.

Макар че Антониу Гутериш едва ли е смятал да пътува до Израел, това е политическа позиция на страната, демонстративна стъпка, показваща, че ръководителят на международната организация не отговаря на принципите и основите, заради които е създадена ООН – предотвратяването на войни. В крайна сметка за това не може и дума да става, след като организацията дори не нарича агресора агресор.

Не стига това, но вече имаше не една скандална история с представители на „Хамас“, които са работили в структурите на ООН и са получавали финансиране. Позицията за последните удари срещу Израел ясно показа импотентността на международните структури – по-точно на ООН – които не могат да нарекат черното черно, а бялото - бяло. Като че ли се опитват да останат неутрални, макар да става дума за явни признаци на агресия от страна на Иран. В Устава на ООН ясно е записано по отношение на отговорността на агресора – пълно осъждане. Но в организацията се правят, че не знаят кой обстрелва Израел. За Украйна това е много позната ситуация...

Затова позицията на Израел е вярна:

ООН губи функцията, заради която е създадена,

не отговаря на предизвикателствата на времето и откровено казано, с тази своя позиция на мним неутралитет фактически се заиграва с  терористичните режими.

Впрочем, това е общ проблем на международните организации, изповядващи левичарство – агресорът и   неговата жертва фактически се приравняват. Да напомним още една скандална история – когато Amnesty International заяви, че украинската армия нарушавала законите за водене на война и била еднакво виновна наред с руската армия. Такива международни организации се опитват да демонстрират, че уж са над конфликта и нямат никакво отношение към него. Но това не е така.

За съжаление, същата тази ООН се намира

под контрола на авторитарни страни, по-точно на  Русия.

А Уставът на ООН е написан така, че е нецелесъобразно да се очакват промени в него. Например, за да бъде изключена страна от ООН, е необходимо решение на Генералната асамблея по препоръка на Съвета за сигурност, а в него са Русия и Китай. Затова единственият начин да бъде изхвърлена същата тази Русия от ООН е да се използва аргументът, че не е преминала процедура по приемане в организацията след разпадането на Съветския съюз. В тази ситуация имаше казус: за Украйна не беше нужно да бъде приемана в ООН, защото Украйна наред с Беларус и СССР е сред страните-основателки на ООН. Русия към онзи момент не съществува като държава. Когато СССР се разпадна,

Русия просто смени табелката в Съвета за сигурност на ООН,

като фактически си присвои мястото на СССР. Тоест, Русия не премина процедура за приемане в организацията, нито за включване в състава на Съвета за сигурност на ООН. Тогава обаче САЩ си затвориха очите за това...

Вече има прецедент с Тайван. Напомням, че до 1971 г. той е бил в състава на Съвета за сигурност на ООН вместо Китай. И е изключен заради процедурни въпроси. Тоест, за да се реши въпросът с Русия, е нужна политическата воля на западните страни, които трябва да разбират накъде отиват нещата и че трябва да действат като глобални полицаи, а не да се държат като щрауси, криещи главите си в пясъка.

Но засега аморфната позиция на ООН показва, че организацията фактически е съюзничка на страни, водещи агресивни действия.

Засега Украйна не може да се държи като Израел, който ясно демонстрира, че не страда от комплекс за малоценност. Но Украйна вече е близо до такива заявки. Когато разполагаме с ракети с обсег на поражение две или три хиляди километра, тогава ще можем да си позволим да разговаряме по този начин. Накрая и ООН може да се промени след Третата световна война, която вече е в ход.

*Тарас Загородний е управляващ партньор на украинската Национална антикризисна група

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства