Новият президент на САЩ Доналд Тръмп обяви пред украинския лидер Володимир Зеленски и руския диктатор Владимир Путин своите планове да ги накара да седнат на масата за преговори в началото на 2025 г., веднага след като се завърне в Белия дом. Във връзка с приближаващото му връщане на президентския пост, изданието Newsweek попита експерти дали е възможно постигането на мирно споразумение между Русия и Украйна през следващата година.
„За да се задържи мирът, споразумението трябва да бъде справедливо. Украйна ясно показа готовността си за преговори и компромиси – тя иска да спре войната повече от всеки друг. Но ако украинският народ не възприема споразумението като справедливо, той няма да подкрепи лошо споразумение“, заяви изпълнителният директор на Rasmussen Global и бивш директор на политическото планиране в НАТО Фабрис Потие.
Според него членството в НАТО е най-високата гаранция за сигурността на Украйна, но е важно европейските държави да покажат на Тръмп, че са готови да поемат основната част от тези гаранции.
Перспективи за мирно споразумение
Бившият заместник-министър на енергетиката на Русия, икономист и опозиционен политик Владимир Милов смята, че мирно споразумение между страните може да бъде постигнато през 2025 г. поради натиск от новата администрация на Тръмп и изчерпване на ресурсите от двете страни. Въпреки това той предупреди, че всяко примирие вероятно ще бъде нестабилно и податливо на провал, както стана с Минските споразумения.
„Основната причина за войната – агресивните империалистически амбиции на Русия за покоряване на Украйна и ликвидирането на нейния суверенитет – няма да изчезне след примирие“, подчерта Милов.
Мнения на западни експерти
Старши научен сътрудник и директор на изследванията по външна и отбранителна политика на Американския институт за предприемачество Кори Шейк заяви, че мирно споразумение през 2025 г. ще бъде катастрофално, ако САЩ и Западът прекратят помощта си за Украйна. Единственият начин за промяна, според нея, е въвеждането на санкции от администрацията на Тръмп върху руската нефтена индустрия, което би направило войната прекалено скъпа за Русия.
Старши научният сътрудник в Съвета по международни отношения Чарлз Купчан изрази мнение, че примирие през 2025 г. е вероятно, но трайно мирно споразумение е малко вероятно. Той добави, че Русия и Украйна могат да се споразумеят за деескалация и превръщане на фронтовата линия в своеобразна граница, но ключови въпроси като геополитическата ориентация на Украйна и статуса на окупираните от Русия територии ще останат нерешени.
Анализаторката Екатерина Степаненко от Института за изследване на войната подчерта, че мирно споразумение е малко вероятно, защото Кремъл продължава да иска пълно унищожение на украинската държава и капитулация на правителството в Киев.
Бившият директор по политическо планиране в Държавния департамент на САЩ Ан-Мари Слотър отбеляза, че примирието би дало на Русия възможност за почивка, на Украйна – време за превъоръжаване, а на Тръмп – предварителна победа, която да изтъква като доказателство за способността си да прекратява войни, без това да означава установяване на мир.
Джейми Ший от Chatham House заяви, че САЩ и Европа може да притиснат Украйна към преговори, тъй като вече се усеща умора от подкрепата за страната. Той обаче предупреди, че истински мир през 2025 г. е малко вероятен, защото Украйна се нуждае от гаранции за сигурност, членство в НАТО или международни миротворчески сили – изисквания, които Западът трудно може да осигури.
Перспективи за конфликта
По-рано бившият командващ сухопътните войски на САЩ в Европа Бен Ходжес заяви, че ръководството на Русия няма да бъде заинтересовано от преговори, докато вярва, че може да спечели войната. Бившият посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол коментира, че най-добрият начин Тръмп да принуди Зеленски и Путин да преговарят е чрез увеличаване на военната помощ за Украйна.
Още от Свят
Дори контролираното от Русия Приднестровие настоя газовият шантаж на Москва да спре
"Тирасполтрансгаз" прекъсна доставките на природен газ и отопление, засягайки населени места и обществените институции
Зеленски: Дори на Нова година Русия цели единствено да навреди на Украйна
Президентът благодари на всички, които въпреки тежките обстоятелства защитават Украйна и народа ѝ
КЕВР утвърди средно поскъпване на тока с 8,42% от днес
Цените на топлинната енергия остават непроменени