"Поведението на Владимир Путин показва един страх, който липсваше в постсъветския период – че отделните субекти от Руската федерация може да продължат да се доразпадат. Москва се страхува да не изгуби контрола си върху Кавказ. В крайна сметка обаче се отнема свободата на народите в едно пространство и те не могат да се самоопределят. Това е един процес, който трае непрекъснато във времето. В този модел е заложен съветският постулат за съветската демокрация – че все пак имате правото да се възмутите и да си кажете мнението. Това не е вярно, разбира се. Това са книжни постулати. Доктрината на Леонид Брежнев по-късно пък доведе жестоки ограничения в Източния блок. Всичко това показва в крайна сметка, че Русия се страхува да не бъде изоставена сама на себе си". Това каза експертът Николай Кръстев в предаването "Свободна зона с Георги Коритаров". Тема на разговор беше референдумът в Русия, с който Владимир Путин си осигури почти доживотно управление.
"Ако съветската идеология беше Ленин, партията и комсомолът, в съвремието след 2014 г. виждаме Путин, консенсус и православие. По този начин се изгражда новата триада. През православието трябва да се даде на съвременния политически модел определени ценности. Религията е инструментализирана, за да се постигат определени политически цели. След 2014 г. се създаде т.нар. Кримски консенсус. Застава се с патриотизъм и се говори на народа как тази територия е на Русия и как СССР го е подарил неправомерно на Украйна. Слушаме целия този патос, но в същото време това мнозинство започва да се рони, защото санкциите и ограниченията, които бяха въведени от ЕС и от руския политически модел, доведе до руиниране на този постсъветски модел, който се наслагваше в съвременна Русия. В същото време Владимир Путин се изолира и се опита да делегира властта на губернаторите и на правителството. Дори в Русия излезе изследване, според което след пандемията политическият модел може да се пострада и да се промени, тъй като губернаторите също започнаха да не уважават до край централните власти. Това е едно връщане към 90-е години. Тази двойнственост в Русия ще е може би факторът, който ще влияе в страната занапред", каза още Кръстев.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.