Корнелия Нинова събра на втора среща над 30 леви партии и неправителствени организации Срещата продължи над 2 часа, които стигнаха на участниците набързо да оправят държавата със старите, до болка познати популистки мерки за високи пенсии и ниски данъци за бедните.
"Колеги, благодаря ви, че се отзовахте на поканата ни. Радвам се, че след първата ни среща правим втора, както заедно решихме тази дискусия да прерасне в серия от разговори за общи политики и общи действия. Ние сме представители на различни партии и неправителствени организации, представляваме различни хора, но има неща, които ни обединяват. Единението вляво може да промени модела на управление. Темата, която днес ще обсъждаме – неравенство и доходи е важна тема да всички българи. Още повече след пандемията Covid-19 бедността се увеличава, неравенствата нарастват и българското правителство не реагира адекватно на тези проблеми. Както виждате - обявените досега мерки за кредитиране на физически лица, за кредити за бизнес не дават очаквания резултат. Не само че закъсняха, все още няма реализация по тях, а дори и по-късно реализирани- не дават очаквания резултат както за икономиката, така и за хората", заяви Нинова.
"Нарасналата безработица за нас е огромна тревога. Прогнозите на европейските институции за очакван спад с над 7% от БВП са изключително сериозни. По всички прогнози на анализатори, специалисти и финансисти - наесен се очаква тежка социално-икономическа криза. Целта на нашата среща е да чуем вашите мнения и предложения какво да направим всички заедно, за да преодолеем тези последици по-лесно. От БСП, като парламентарно представена партия, и досега предлагаме мерки, но и вие ще ни дадете идеи за това как да действаме и заедно да решаваме тези въпроси, дори на фона на това, че наесен предстои приемане на бюджета за следващата година и три годишната прогнозна рамка", каза още лидерката на БСП.
"Кризата през есента съвпада с важните решения за финансовото, икономическото и социалното състояние на обществото. Днес ние представяме нашето виждане какво трябва да се направи. Част от решенията виждаме и през промяна на данъчната политика чрез отмяна на плоския данък, въвеждане на прогресивно данъчно облагане, семейно подоходно облагане, намаляване на ДДС на храни и лекарства – една много сериозна данъчна промяна. Колкото и нашите политически опоненти да твърдят, че политика през данъци не се прави, това не е вярно. Един от начините за преодоляване на неравенствата е през данъчната политика. Тя трябва да се прави разумно и без популизъм, с много ясни изчисления, за да не се провали бюджетът и за да се гарантира финансовата стабилност на страната. Нужно е да намерим разумното сечение - така че да съчетаем финансова стабилност с данъчна реформа и с много по-целесъобразно изразходване на средствата от бюджета в сектори, които са ключови за българската икономика, генерират БВП, добавена стойност и осигуряват работни места. В момента продължава политиката на хаотично харчене на държавните пари по политически и партийни цели, без да са подпомогнати приоритетните сектори, без да е оценен ефектът от това харчене, без да е даден в парламента ясен отчет за състоянието на финансите на страната. Заедно, с повече съмишленици, търсим верния път за подпомагане на икономиката и с грижа за хората.", коментира Корнелия Нинова.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит