Нова измамна схема в интернет, която навлиза у нас. Измамниците започнаха да раздават пари, за да могат да спечелят доверието на жертвите. Веднъж хванати в капана, потърпевшите започват да инвестират големи суми, а след това мошениците изчезват безследно. IT специалистът Анна Рожкова не подозирала, че може да се оплете в пипалата на онлайн измамници. Всичко започнало точно преди седмица, когато получава известие в WhatsАpp.
"Попитаха ме дали имам свободно време. Много лесни задачи, за които лесно се получават пари. За много кратко време сумите ескалираха", разказва Анна Рожкова, жертва на кибер измама в ефира на Нова ТВ.
Съобщението с произход от Йемен гласи, че може да се печелят между 5 и 100 евро на ден. Анна само трябва да хареса няколко видеа в YouTube и тя приема задачата.
"И моментално по сметката ми в Revolut дойдоха 5 евро. Веднага ги получих, а реално своето време, което инвестирах, беше няколко секунди. Просто няколко клика. Всъщност идеята е, че там има нива. Първото ниво получава едно евро за видео и после са по-големи сумите", твърди Анна.
След като вдига нивото я добавят в Telegram групата “Ежедневни задачи". Там вижда при каква вноска колко пари може да спечели. Комисионните варират от 52 до 15 000 евро. За да не прави голям риск програмистката инвестира в по-ниските нива. И започва да печели.
"Аз бях на ВИП 2, когато изпратих 90 лева и получих 72 евро като печалба от това. Бях вкарана в група от 5 души. Групова задача, където инвестицията беше 1280 лева. Аз казах, че нямам такива пари, и отговорът беше: "Всички се стараем, когато работим. Трябва да полагаме усилия. Положете усилия да ги намерите. Може да попитате приятели. Както досега - ще ви върнем повече", твърди тя.
И така когато сумите станали по-сериозни, добрият тон загрубял. "Тогава казах, че това за мен е измама, че ще се обърна към медиите. Тогава започнаха да ме заплашват с адвокати. "До три дни ще се свърже адвокат с вас". След няколко часа ми писаха:"Намерихте ли пари или адвокат да се свърже с вас?", разказва Анна. По думите ѝ тя все още не се е свързала с властите, тъй като "това се случило преди няколко дни" и първият ѝ контакт бил екипът на NOVA.
Потърсихме отдел “Киберпрестъпления" към ГДБОП, за да ни кажат могат ли да бъдат върнати парите на измамените българи и колко са те, но коментар не получихме.
С етичния хакер Симеон Нгуен екипът ни тръгна по дигиталните следи на престъпниците.
"Информацията сочи към азиатски държави. Най-вероятно Китай. Забелязах, че от IP-тата - едното е в Хонконг, а другото в Токио. Това е доста често срещана техника - “нещо за нещо". Да те примамят, да те хванат на кукичката и след това да те ударят по-сериозно", твърди Симеон Нгуен, етичен хакер.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца