Асен Василев: Дали Кирил Петков ще бъде министър зависи от коалиционните партньори и от решението на партията
Президентът си има конституционни правомощия и ако си стои в тези рамки, няма да има проблеми, заяви той
"Дали Кирил Петков ще бъде министър зависи от коалиционните партньори и от решението, което ще вземе партията. Но да вземаме решения за министри, преди да имаме подкрепа не е рационално. Все още нямаме подкрепа и ясното дали ще имаме подкрепа от 121 народни представители. Не съм говорил със Слави Трифонов и нямам намерение. С него, и с ИТН имаме много сериозни различия по начина и целите на политиката. Трудно виждам как може да взаимодействаме", заяви пред БНТ Асен Василев, който беше номиниран от ПП да състави правителство.
"Хора, с кюлчета и чекмеджета, които доведоха до неравенство и до бедност, с тях не можем да сме заедно. Не защото не е имало социална политика, а защото парите отиваха в един затворен олигархичен кръг, вместо да стигат до хората", каза още той.
По думите му, дали ще има избори зависи от съвестта на няколко депутати.
"Войната ще продължи три-четири-пет години. Ще има ескалация, вижте решенията на НАТО, 300 хиляди войници ще бъдат разположени в Източна Европа, това не се е случвало от Втората световна война", прогнозира той.
"Конфронтацията дойде от Русия, тя ни сложи в списъка с вражески държави, тя ни спря газа, а очаква да се държим ...те ни плюят, ние се правим, че дъжд ни вали. Решението за изгонването на депутатите е правилно, така се прави, когато се работи срещу националните интереси", заяви Василев и добави, че то е взето от МВнР.
"Цените на електроенергията са овладени. Цените за бета са същите като юли месец миналата година. Горива, бензин са зависими от цените на петрола, а те са с 60% по-високи. Същото важи за зърното, от около три месеца обсъждаме с финансовите министри от ЕС. Ако цената остане свободна, цените ще скочат драматично през есента и дърното вместо да отиде при най-нуждаещите се, ще отиде при най-богатите, при Китай. Затова Европа обсъжда вариант, при който европейският пазар да остане свободен, но износът от Европа навън да бъде контролиран. Това ще задържи цените по-ниски. Не мога да ви кажа кога ще стане, но това може да стане само на ниво ЕС", обясни Василев.
"Това, което виждам е, че президентът си има конституционни правомощия и ако всяка от властите си стои в рамките на конституционните правомощия няма да има проблеми", каза той.
Още от България
Сметната палата: Твърденията за конфликт на интереси при Димитър Главчев с възложените от НС одити са инсинуация
Въпреки че не са налице правни основания за това, заради спекулативните коментари и с оглед гарантиране на максимална обективност председателят на Сметната палата ще си направи писмен отвод от всички действия и решения по одитите, отнасящи се до периода, през който е бил служебен премиер
Израелският посланик за станалото в Банско: Изолиран случай - реагирайте, осъдете го, постарайте се да не се случи отново
„Израелците разбират и осъзнават, че не можеш да сочиш с пръст цял един народ за поведението на четирима, петима"
Как се променят складовете в България: автоматизация, електрификация и недостиг на хора
Недостигът на работна ръка постепенно променя инвестиционните решения на българските компании. През юни 2026 г. 32,4% от предприятията в промишлеността посочват недостига на хора сред факторите, които ограничават дейността им. Заедно с растящите разходи за труд това насочва вниманието към процеси, в които една и съща работа може да се извършва с по-малко ръчни операции.