Атлантическия съвет на България излезна с позиция за предложението на група депутати от "Демократична България". Те настояват с приемането на актуализиранията на бюджета за тази година, да се наложи по- ефикасен контрол и да се забранят сделки на правителство със страни извън ЕС и НАТО без сериозен дебат в парламента и одобрение от комисията по отбрана. Ето пълния текст на позицията:
НЕ НА НОВИ ОРЪЖЕЙНИ СДЕЛКИ С РУСНАЦИТЕ!
Атлантическият съвет на България винаги последователно и категорично е отстоявал позицията за решително скъсване с руските зависимости в българската отбраната.
Ние винаги сме се противопоставяли на политиката на Министерството на отбраната останалата в наследство стара съветска техника да бъде ремонтирана в Русия. Същото важи и за Беларус, чийто диктаторски режим става все по-зависим от волята на Кремъл, а интеграцията между двете държави напредва. Изборът на фирми от руския или зависимия от него беларуски военнопромишлен комплекс е тежка стратегическа грешка, която подкопава потенциала на българската отбрана. Не може да се доверим на държава, която във военната си доктрина разглежда НАТО като враг да ремонтира оръжието ни.
Нашето виждане е, че докато се налага да бъде държана на въоръжение стара съветска техника, за нейния ремонт и поддръжка трябва да търси съдействието на други съюзници от НАТО или страни-партньори на Алианса, като например Украйна.
От началото на годината настояваме Министерството на отбраната да информира българското общество за състоянието на изпълнението на петте договора по рамковото споразумение от 2018 г. с РСК МиГ, по които вече има натрупани значителни системни закъснения. Отговор обаче нямаме и до днес. Със съжаление отбелязваме, че досега тази въпрос не е бил поставен в Народното събрание.
Днес сме основателно обезпокоени от потенциалната възможност служебното правителство, в условията на отсъствие на парламент и парламентарен контрол след разпускането на това Народно събрание, да продължи политиката на предишното правителство и да сключи нови договори с руски или беларуски компании от военнопромишления комплекс за ремонти и дори за модернизация на старата съветска техника. Особено това би било валидно за възможна модернизация на авиониката на самолетите МиГ-29, ремонта и модернизацията на наличните зенитноракетни комплекси С-300 и старите съветски радари. Не са изключени договори и за друга останала на въоръжение съветска техника.
Всички тези потенциални сделки биха могли да бъдат на стойност до сто милиона лева всяка, като по този начин по закон няма да е необходимо одобрението на парламента. По този начин служебното правителство може да се възползва от липсата на парламентарен дебат и контрол и да се опита да постави следващите управляващи пред свършен факт - с подписани серия от нови договори с руски или беларуски фирми, като всеки един е на стойност до сто милиона лева.
На базата на предишен опит и на анализ на вероятностите в поведението на президента Румен Радев и назначения от него служебен кабинет, такава възможност оценяваме като напълно реална и осъществима. Никога не е късно за проява на нови политически патологични състояния, свързани с руски обвързаности на хора, заемащи към момента ключови позиции на влияние. Това, че правителството днес подкрепя придобиването на още осем самолета F-16, съвсем не означава, че то се е отрекло от всякакви възможности за сключване на
нови договори с руснаците за ремонт и модернизация на старата съветска техника
Нито пък това трябва да води до извода, че патологичните въздействия на вече установени зависимости от Кремъл могат да бъдат изключени от уравнението. Нека усилията около придобиването на цяла ескадрила F-16 не служат като димна завеса за продължаване на порочни зависимости в отбраната от Русия, чрез бързото уреждане на вероятно отдавна предварително подготвени договорни инициативи, намиращи се "под радара" на парламента заради стойността до сто милиона лева.
Затова, в тази връзка, призоваваме народните представители от 46-то Народно събрание, преди неговото разпускане, да вземат спешни мерки в тази посока и да направят невъзможно за служебното правителство да сключи нови такива договори с Руската федерация или с Република Беларус!
Към момента с удовлетворение и с надежда отбелязваме, че вече има законодателна инициатива в тази посока. Група народни представители от парламентарната група на "Демократична България" на 07.09.2021 г. са внесли аргументирани предложения за изменения и допълнения на приетия на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на закона за държавния бюджет на Република България за 2021 г. Едно от тях предвижда разходите по функция "Отбрана", свързани с пряко или непряко придобиване на услуги и продукти от контрагенти, регистрирани извън страни от НАТО и ЕС, с изключение на Украйна и Грузия, да се изразходват след консултации в постоянната Комисия по отбрана на Народното събрание. Това напрактика прави невъзможно сключването от служебното правителство на Румен Радев на каквито и да е договори за ремонт, поддържка и модернизация на стара съветска техника с Русия и Беларус. Така българският парламент няма да може да бъде заобиколен със законови и процедурни хватки.
Като надпартийна гражданска организация, призоваваме всички парламентарно представени политически сили да подкрепят това разумно предложение!
Сега отново е време за обединение в българския парламент около кауза, свързана с националната ни сигурност като страна-член на НАТО и ЕС. Надяваме се народните представители тук да не допуснат да надделеят тяснопартийните пристрастия. Сега е времето тези политически сили, които определят себе си като проевропейски и евроатлантически, да докажат това на практика. Затова ги призоваваме да гласуват това предложение така, както постъпиха депутатите от 45-то Народно събрание, когато приеха в един ден на две четения законопроекта за ратификацията на протокола към споразумението за Air Policing с Румъния.
Призоваваме народните представители в последните дни на този парламент да потвърдят с това гласуване не само необратимостта на евроатлантическия ни избор, но и да предприемат тази реална и конкретна стъпка към скъсването на зависимостите в отбраната ни от Москва. Най-малкото по този начин парламентът на нашата държава, която е парламентарна република, ще вземе конкретни мерки важните решения в отбраната да не бъдат оставени единствено и само на волята на правителството, което в случая е и служебно и ще се наложи да работи в отсъствието на действащо Народно събрание.
Надяваме се, че народните представители ще изпълнят своя дълг!
Атлантически съвет на България
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас