Бивши журналисти от БНТ искат СЕМ да не допуска Кошлуков до конкурса за шеф на телевизията.
Те настояват СЕМ да отстрани Кошлуков заради уронване престижа на обществената телевизия, политически зависимости и злоупотреба с власт.
Това са дългогодишният спортен журналист и бивш изпълнителен продуцент в БНТ Камен Алипиев, дългогодишният журналист, водещ и автор на предаването "Нощни птици" Искра Ангелова, бившият автор и водещ на "Вяра и общество" Горан Благоев, бившият водещ на бизнес предаване по БНТ Марио Гаврилов, бившият ръководител на направление "Програмно осигуряване" на БНТ Камелия Дончева, бившият главен продуцент на "Вътрешни продукции" в БНТ Роберт Ковачев и бившият главен продуцент на филмова студия "Екран" Боряна Пунчева обединени като борд на "Да върнем БНТ на обществото".
На 23 юни СЕМ ще обяви кои кандидати са допуснати до този изслушването, а на 29 юни трябва да бъде избран новият директор.
Според журналистите, всеки с дългогодишен стаж в БНТ, припомнят, че по този начин предишният състав на СЕМ не допусна до изслушване Светослав Костов, който се явява за втори път за поста директор на БНР, защото по негово време от ефира беше свалена журналистката Силвия Великова и сигналът на програма "Хоризонт" беше спрян.
Те подчертават, че трите години, в които Емил Кошлуков е директор на обществената БНT, са били белязани от поредица протести с искане за оставката му, от критични доклади от европейски институции за неговото управление, от няколко наказания, наложени му от предишния състав на СЕМ.
Журналистите подчертават още, че е имало "обществено неодобрение на начина, по който беше присвоена от политически и олигархични кръгове обществената ни медия, радвала се на най-голямо доверие и по който беше доведена от настоящия ѝ директор до ранга на пропагандна държавна" ПР медия".
"Много от протестите през 2020 г. минаха под прозорците на БНТ с искане за оставката на Кошлуков, политическият лидер на Новото време, "трупал" управленски опит в партийната телевизия "Алфа" и във фалиралата телевизия TV7. Много издания на иначе реномираното в близкото минало предаване "Панорама" бяха буквално завардени от мислещи и гневни граждани, които искаха лично да зададат значимите въпроси на удобните на властта гости, които биваха канени там. Гражданите искаха да изкажат аргументите си срещу едноличното и безскрупулно завладяване на обществената им медия, която се финансира скъпо и прескъпо от данъците им, и която стана послушна и зависима от политическото статукво и задкулисието, управлявало страната през последните 12 години, от 2009 до 2020 г., в които България се срина от 35-то до 112-то място в класацията на Репортери без граници за свобода на словото", пишат журналистите в отворено писмо до президента, до парламентарната комисия по култура, до министъра на културата и до СЕМ.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."