"Ходът на ДПС преди месеци да поискат оставките и на президента, и на премиера, като че ли иска да превърне президентските избори в основен залог на парламентарните", коментира пред БНР политологът доц. Борис Попиванов.
Той подчерта, че България е парламентарна република и първо трябва да се интересуваме от това какво ще се случи на изборите за НС и каква конфигурация ще излезе от тях.
Според доц. Попиванов, цялата кампания на ГЕРБ цели внушението, че всяко друго мнозинство и правителство, изключващо тях, би било нестабилно и би довело управлението на страната до тежки последици "и в този смисъл не е за препоръчване, по-добре е да се мисли за различни конфигурации, включващи ГЕРБ".
Политологът прогнозира много изненади на изборите и подчерта, че дори още не знаем основните участници в какъв формат ще се явят:
"Трябва да се види през следващите седмици дали силите, които претендират, че са против ГЕРБ и Бойко Борисов, биха могли отсега да намерят някакъв общ език за параметри на бъдеща парламентарна подкрепа, не говоря за коалиция. Или ще останат дистанцирани, с което ще покажат, че за тях е по-важно да запазят вътрешните си спорове и разделенията помежду си, отколкото да свалят досегашното управление. Това ще проличи до регистрацията на листите за предстоящите избори".
Доц. Борис Попиванов беше категоричен, че БСП не трябва да изчаква да минат парламентарните избори, за обяви дали ще подкрепи Румен Радев за нов президентски мандат, което беше заявено от лидера на левицата Корнелия Нинова. Той определи президента като основен актив на БСП, показващ, че левицата е реален конкурент, който може да има претенцията да замести ГЕРБ.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит