Имаме три нови субекта, които канализираха протестния вот и влезнаха в парламента. Този процес започна от 2013 година като тенденция. Обществото изгради рефлекса да протестира, когато не е съгласно с нещо. Това обяви в предаването „Денят с В. Дремджиев” журналистът от „Бивол” Димитър Стоянов.
Той констатира, че голям гаф е било за ГЕРБ да са единствената политическа сила, съгласна първото заседание на новия парламент да се проведе в ремонтираната сграда на Народното събрание. За нея бяха изхарчени 23 милиона лева, но тя стои още със старите комунистически символи. Показателно е, че ГЕРБ иска да заседава в сградата, която е символ на тоталитаризма, защото самите ГЕРБ са символ на еднопартийния модел, на управлението от джипката, посочи Стоянов.
Гой изрази позиция, че лично е изненадан, че републиканците на Цветанов не влезнаха в този парламент.
Те бяха сериозно намачкани дни преди изборите. Имаше задържане на хора, свързани с тази формация. Имаше сериозен отпор срещу тях. Ако се говореше, че Цветанов и Борисов са скачени съдове, то те са скачени по неволя, но не и в резултат на съзнателен избор. Определено републиканците бяха набрали определена скорост, имаха шанс да прескочат бариерата, но започнаха постановки срещу тях, задържания на активисти. До мен достигна информация, че са били респерктирани представители на силовите ведомства, които са им съдействали. Хората, които са оказвали съдействие на Цветанов са били респектирани. Рано е да се каже, дали сега ще има отлив на хора от Борисов към Цветанов. Борисов ще се опита да състави кабинет, той се страхува от правителство на Румен Радев. Имат основание да се страхуват и Борисов и прокуратурата. Тук не говорим за политически реваншизъм, а за търсене на наказателна отговорност, заяви журналистът.
Според него когато един кораб потъва всички започват да го напускат, в този контекст е и раздялата на Борисов с Фандъкова и Николов.
Борисов е в шок и едва сега започна да се отърсва. За мен е нищожна хипотезата, че ГЕРБ ще реализира правителство. Вероятно сега се правят совалки към отделни депутати, за да подкрепят тяхно правителство. Гоемият им проблем е, че нямат подкрепата на ДПС. Управление на статуквото ще доубие хората на Доган, изтъкна гостът.
Той разсъждава и върху възможните варианти пред партията на Слави Трифонов.
Ако „Има такъв народ” решат да вървят към нови избори трябва да си отговорят на въпросите: могат ли да проведат реформа в Избирателния кодекс и да се смени апаратът, който ги провежда; могат ли да реформират МВР, като сменят сегашните началници в страната с почтени хора; могат ли да се проведат промените в ЦИК; какви алтернативи могат да се дадат на избирателите за дистанционно гласуване. Ако сега се даде шанс на Борисов за поправителен, просто му се вдига топката, нищо повече, заключи Стоянов.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.