русия не може да разчита на безрезервната подкрепа на нито една страна и нито една международна организация в света - заяви в предаването "Видимо и невидимо: Контрапропаганда" доц. Момчил Дойчев, съпредседател на Атлантическия съвет в България. Това е едно от основните геополитически последствия на агресивната война, която втора година путин води срещу Украйна.
"В гласуванията в Организацията на обединените нации ясно се видя, че никой, поне открито, не подкрепя Русия в тази война. Включително Китай, защото така китайската икономика може да усилва чисто икономическия и финансов натиск към руската федерация. Ние не знаем дали Китайската народна република наистина подкрепя русия в тази война, която гълта милиарди всеки ден. Защото с милиардите, натрупани от путин през тия благословени 20 години, през които цените на въглеводородите скочиха десетки пъти, той вместо да тръгне по китайски път и да създаде един приличен живот на своето население, избра пътя на войната", аргументира се анализаторът. А стратегическата цел на Китай чрез мегапроекта "Един пояс, един път" е постепенно да завземе нови пазари в Южна Азия, Латинска Америка и дори Източна Европа, за да разруши хегемонията на Запада. Това пречи на двете бивши комунистически империи да са рамо до рамо във войната в Украйна, която иначе стана пресечна точка на общия им интерес да разрушат сегашния еднопюсен свят, доминиран от САЩ.
Доц. Дойчев оцени положително консолидацията на Запада на страната на Украйна и изрази надежда тя все повече да се засилва, за да няма значение дали Тръмп ще спечели президентските избори в САЩ тази година и дали ще прекрати американската помощ за Киев. Според съпредседателя на Атлантическия съвет Западът дълго не е вярвал на откровените заявки за пренареждане на световния ред, давани от путин след 2007 г., защото от една страна е мислел, че блъфира, а от друга все още е вярвал в ляволибералната парадигма за "край на историята" - тоест, за окончателната победа на либералната демокрация в цял свят. "Заради войната в Украйна тези идеологеми много вероятно ще бъдат изоставени, особено утопичния левичарски проект за т.нар. "зелена сделка", свързан с представата, че Европейския съюз може самостоятелно може да реши световния екологичен проблем. Според доц. Дойчев това не е възможно, особено в ситуацията на война, която руската федерация води срещу нас. Факт, който не се разбира не само в България, но и в Европа, защото тази война е хибридна, тя е пропагандна, идеологическа, психологическа война, осъществява се чрез проксита и подкупни елити. В България го виждаме най-добре, но не можем да му противостоим. Гостът обясни причините за това с несъстоялата се декомунизация на българската политика и образование, с нереформираните и овладени от русия тайни служби, и с липсата на лустрация, която да не позволява на бивши агенти на комунистическата Държавна сигурност да заемат публични длъжности.
Момчил Дойчев се съгласи с оценката, че след две години конфликтът е навлязъл в задънена на улица и че войната изглежда неспечелима за всяка от двете страни. "Руските ракетни удари по цивилни обекти и особено по енергийната инфраструктура, задават една друга картина на войната, която показва че русия се стреми към военно решение, тоест да унищожи Украйна като самостоятелна държава и да продължи на запад, към Молдова. Докато съществува режимът на путин, той ще води войната. Затова Западът трябва да снабди Украйна с всички въоръжения, чрез които тя да може да нанася превантивни удари по руските градове, както путин прави с украинските", препоръчва доц. Дойчев.
Целият разговор на Калин Манолов с доц. Момчил Дойчев можете да гледате:
Момчил Дойчев
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"