"За нищо не ни разпитваха в ареста. Една тъжна история, която според мен е договорка между действащия главен прокурор и сегашното управление. Тези хора, които преди година ни упрекваха в различни неща, успяха с един лековат ход да заличат всякакъв устрем за върховенство на правото", заяви пред БНТ бившият министър на финансите Владислав Горанов.
"Голямата драма настъпва за хора като Христо Иванов, Корнелия Нинова и всякакви други хора, които говорят за върховенство на правото. От 17 март насам те нямат право да произнесат нито една дума за това, защото когато арестуваш лидера на опозицията без законно основание, заначи, че искаш да постигаш цели с нелегитимни основания", коментира той
Горанов категорично отрече да е получавал пари от бизнесмена Васил Божков.
"Всеки има право на своя защитна теза и това, което наблюдаваме в последните 2 години не даде основания нито за спешност, нито за неотложност за авантюристичните действия, които предприеха хора от сегашното управление. Моят протест не е срещу Петков, Лорер, а да започна разговора от там как се допусна тази авантюра в нашата политика. 30 години ги зачеркнахме в един ден, в който партиите изведнъж се предадоха на улицата. Те допуснаха хора без особен житейски опит, без особено зачитане на правилата в тази държава да я управляват. Според мен Петков ърна жеста на Гешев за това, че главният прокурор не го преследва домумента с невярно съдържание", добави той.
Попитан дали е получавал подкуп от бизнесмена Васил Божков, Горанов каза:
"Не сме искали, нито получавали, нито съм получавал и предавал на когото и да е някакви облаги. Тази драматургия ще продължи да се развива, но това не е аргумент без доказателства за сегашното управление да арестува лидера на опозицията".
"Аз претенции към свидетеля Кирил Петков нямам, аз имам претенции към Христо Иванов, защото той участвайки в това успя да допусне премиер да му стане човек, който не зачита върховенството на правото. Аз признавам, че има провал на Комисията по хазарта, но в нея са работили ДАНС, МП, БОП, институции, ангажирани с охраняване на правото. Ще се изучи и разбере как се стигна до този провал, който стана още през 2019. Петков бил ли е министър на икономиката?. Конституционният съд каза, че не е бил министър, защото е излъгал президента, който предполагам, че вече се страхува от това, че легитимира тези хора да участват в това управление. Искам да го поздравя за принципната позиция, Борисов и Радев са били винаги двама генерали в остро противопоставяне, но Радев си остана на нивото на българския президент, защитавайки принципа, че никой не е виновен докато не се реши от българския съд", каза Горанов.
Продължавайки коментара си за правителството, той уточни, че забелязва един неясен опит да се купи зърно, който не е активиран от това, че зърното си е в България.
"Ако премахнем това, че не е логично и може да води до изкривяване на пазара, аз виждам, едни закъснели мерки, свързани с интервенция по отношение на компенсациите, които можеше да се състоят по-рано по отношение на производителите, на бизнеса, а това щеше да смекчи инфлационния натиск. Виждам как един човек, попаднал в центъра на изпълнителната власт няма политически опит да коментира дори покупката на специфични химически елементи в определени кризисни ситуации. И цялото усещане за риск и неубедителност идва от това, че системните партии допуснаха само с цел да унищожат опозицията, хора без достатъчна ясна ценностна система и без достатъчно политически опит да превземат политическата власт", добави Горанов.
"Някой, който ясно съзнава, че не е компетентен и е склонен да арестува лидера на опозицията, той не трябва да говори за право. По-лошото е, че хора изградили политическата си кариера върху концепция за върховенството на правото като Христо Иванов и Атанас Атанасов, все повече осъзнавам ролята на представителната демокрация, на изграждането на партии, на носенето на отговорност през колективния разум. Забелязвам една тълпа, която е с усещането за това, че държавата й се полага без липса на контролни механизми", подчерта Владислав Горанов.
"В момента имаме заплаха за демокрацията в страната и то не е толкова драматично, че е изкарал 20 и няколко часа лидерът на опозицията в ареста, а че не е направено по правилата. Хората, които са изграждали американската демокрация са измислили една фраза: само законът може да ни даде свобода", каза още Горанов, цитиран от БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас