"Две неща обясняват защо в България няма голям брой регистрирани заболели с делта варианта на коронавируса. Голяма част от населението вече има имунитет, това ни пази и спрямо делта варианта. Значение имат и климатичните особености, високите температури имат значение", заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков.
По думите му, строгите мерки в другите страни са имали за цел да не се заразят огромни групи хора по едно и също и да се претовари здравната система.
"Делта вариантът е 60% по-заразен от познатите досега форми на коронавируса. Но ние, първо, имаме малко население, второ, голям процент от населението по един или друг начин се е срещнал с вируса. Възможно е да има увеличение, но няма да се стигне до стойности като през първата и втората вълна. В Англия, например, расте процентът на новозаразените, но не и на постъпващите в болниците. Чисто клинично делта вариантът не се отличава от другите, но прави впечатление високият вирусен товар, което обяснява и по-голямата заразяемост", обясни той.
Д-р Вълков беше категоричен, че досега използваните у нас ваксини пазят и от делта варианта. Астра дава 70%, а на Пфайзър - 80%, това са официални данни.
"Много е важно хората да се ваксинират, ако това стане, зимата няма да имаме нова вълна. Ние платихме по-лошата цена, ние получихме имунно население, но не от ваксиниране, а от преболедуване", каза експетрът.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит