Инфекционист: Ние платихме по-лошата цена за имунитета на населението - не от ваксиниране, а от преболедуване
"Две неща обясняват защо в България няма голям брой регистрирани заболели с делта варианта на коронавируса. Голяма част от населението вече има имунитет, това ни пази и спрямо делта варианта. Значение имат и климатичните особености, високите температури имат значение", заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков.
По думите му, строгите мерки в другите страни са имали за цел да не се заразят огромни групи хора по едно и също и да се претовари здравната система.
"Делта вариантът е 60% по-заразен от познатите досега форми на коронавируса. Но ние, първо, имаме малко население, второ, голям процент от населението по един или друг начин се е срещнал с вируса. Възможно е да има увеличение, но няма да се стигне до стойности като през първата и втората вълна. В Англия, например, расте процентът на новозаразените, но не и на постъпващите в болниците. Чисто клинично делта вариантът не се отличава от другите, но прави впечатление високият вирусен товар, което обяснява и по-голямата заразяемост", обясни той.
Д-р Вълков беше категоричен, че досега използваните у нас ваксини пазят и от делта варианта. Астра дава 70%, а на Пфайзър - 80%, това са официални данни.
"Много е важно хората да се ваксинират, ако това стане, зимата няма да имаме нова вълна. Ние платихме по-лошата цена, ние получихме имунно население, но не от ваксиниране, а от преболедуване", каза експетрът.
Още от България
ЕС постави краен срок на България да се справи със свръхдефицита
Европейските ни партньори държат да бъдат взети съответните мерки заедно с проектобюджета за 2027, който да бъде представен на Комисията и на евродепутатите
Четири от US военни самолети напуснаха летище "София"
Румен Радев увери, че САЩ остават наш стратегически съюзник в сигурността, независимо кога ще бъдат изведени от страната техните самолети
Прорашистите у на нас гласуваха за безумието РР, само и само да е зле на всички нас и на България
Не ви препоръчвам да спорите с тях заради самия спор. Те нямат спирачки, те ще са голи като ценности и морал - само по омраза и фанатизъм