Пропагандата има водещо място в недемократични общества, които не допускат индивидуализма, враждебни са на хуманистичните идеи и ценности, имат нужда да живеят в своя затворен свят по строги военни милитаристични правила. Затова и е фундаментално важен външния враг, който дебне да застраши устоите на това прекрасно общество, каквото без съмнение е руското. Милитаризацията е част от идентчиността му, то има съществува без отчайваща нужда от сплотеност, а могат да му я дадат само победите във войни, тъй като подобни общества не градят, а предимно рушат.
Този хирургически разрез на съвременното руско общество направи експертът по сигурност и дипломация Иван Анчев в предаването „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“. Поводът бе началото на учебната година, през която в руските училища ще се изучава нова програма - "Основи на сигурността и отбраната на отечеството“. В 11 модула с общо 68 учебни часа децата от 15 до 18 години ще бъдат обучавани в боеве с комбинирани оръжия и запознавани с използването на малки оръжия. Целта е у тях да бъдат формирани ценности и те да придобият знания и умения, които „осигуряват готовност за изпълнение на конституционния дълг за защита на държавата“.
Според Иван Анчев милитаризацията на руското облразование е неразделна част от инциираното и режисирано от държавата противопоставяне на индивидуализма, който според властите отслабвал традиционните ценности в руското общество. Милитаризацията на младите е част от това противопоставяне. „От Петър Първи, дори от Иван Грозни насам, русия не е живяла в демокрация в съвременния смисъл на думата, никога не е минавала през етапите на развитие на западните общества – Просвещението, Реформацията, подемът на духовността. Няма как изведнъж в подобно общество да се появят общохуманни принципи като важността на човешкия живот и индивидуализма“, категоричен е гостът. Според него образованието в русия е много близо до това в палестинските територии, където учат децата в детската градина на песни как ще сравнят Израел със земята. „Колкото повече успехите на русия в Украйна са проблематични, толкова по-силен е тоя патриотичен натиск вътре в обществото и в образованието, просто ги подготвя за лош изход“.
Гостът коментира и друга патриотична, промиваща мозъците на младите програма, наречена „Чинът на героя“. Това е ученически чин с разположена върху него информация, фотография, биография на героичния път на заслужилия човек, на когото е посветен. „3500 ветерани от така наречената специална военна операция са ангажирани лично с патриотичното възпитание на учениците. В комунистическа България всички пионерски отряди също имаха своите патрони - дали някакъв партизанин, дали ятаци, които де факто са били терористи, борили се срещу легитимната държавна власт. Руското общество не е научило нищо ново и не е забравило нищо старо от съветското общество. И сега поне част от обучителите са криминални престъпници, освободени, за да се бият в Украйна. Завърнали се от фронта, те извършват същите престъпления, за които са били затворени преди това. Но това са новите национални герои на русия“.
Освен тях путин си има и нещо като „Хитлерюгенд“ - т.нар. „Юнармия“. Това е много интересна организация с 1,6 милиона члена и 89 областни командни управления – тоест, тя е обхванала всяка област на руската федерация и е проникнала изцяло в най-младата част на руското общество. Тя „възпитава граждани и патриоти“. Преди няколко дни руски офицер-танкист, воювал в Украйна,Орлов, беше назначен за председател на на движението.
„В русия в момента се създава едно ново поколение, което продължава да да живее в робство, аз не виждам положителен хоризонт за тази нация през следващите десетилетия“, каза в заключение Иван Анчев.
Иван Анчев
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"