„Ако преди пет години някой ни беше казал, че за три години шест пъти ще се явяваме на избори. Четири пъти въобще няма да изберем правителство, а два пъти то няма да просъществува повече от година – това щеше да изглежда като абсурд“, коментира пред бТВ политологът Иван Кръстев.
„Вече идеята, че може да има правителство с легитимно мнозинство започва да изглежда като чудо. Това ми се вижда като особено опасно – че свикваш с всичко, което се случва“, каза още той.
По думите му това, което наблюдаваме в България, започва да се наблюдава и в други страни в ЕС и даде пример с Франция.
„Появява се едно общество, в което 70% от хората гледат на собствената си политика като зрители“, коментира политологът.
„Проблемът с фрагментацията е, че има голямо раздробяване на политическото пространство – 6-7 партии. Обикновено те са обещали на своите избиратели не какво ще направят, а какво няма да направят. Изведнъж се очаква, че за другите гласуването започва да губи смисъл“, каза още Иван Кръстев.
„Една от най-големите български фантазии, е че някой от вън се занимава с нас. Независимо кой спечели изборите в САЩ, той няма да си ляга и да става с мисъл за България", смята той.
„За нашите днешни проблеми биха си мечтали тези, на които дължим Независимостта ни", каза Кръстев и определи като "буря в чаша с боза", спора около ресора на новия български еврокомисар.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас