Вицепремиерът Красимир Каракачанов след кратко затишие отново се включи по любимата си тема за Северна Македония. В петък той препоръча коалиционният съвет на управляващата коалиция отново да обсъди темата за влизането на Скопие в ЕС. По думите му нашата страна трябва да държи на позицията, гласувана от Министерския съвет и утвърдена от парламента.
"Една от темите, които трябва да бъдат засегнати на предстоящия коалиционен съвет, е че наближава времето, когато в Европарламента ще се вземе решение за приемането на Северна Македония в ЕС и стартирането на преговорите с нея", каза Каракачанов във Варна.
"Нямаме право на отстъпление, защото става дума за достойнството на страната ни. Ние сме за преговори между ЕС и Северна Македония, но конкретна дата за началото им ще бъде определена, когато приключи работата на българо-македонската комисия", добави той.
Според него съседите ни трябва да променят образователната си система и да престанат да се опитват да създават нова идентичност, крадейки от нашата история.
Каракачанов допълни, че в ЕС има доста държави, които не се интересуват от същината на спора между нашите две страни, но има принципи, които трябва да се спазват и ако българите сме народ, който се уважава, трябва да си държим на историята.
България твърди, че няма да бъде спирачка на Македония по пътя към Европейския съюз, но преди няколко седмици правителството отново потвърди, че е готово да реагира по време на преговорния процес, ако не бъдат изчистени спорните исторически въпроси и продължи езикът на омраза към София.
Северна Македония в момента е в предизборна кампания и антибългарските настроения и исторически спорове отново излязоха на преден план.
Тези спорове никога не са спирали, но сега отново се изострят, особено след като проевропейското правителство на социалдемократа Зоран Заев подаде оставка, а другата голяма партия - проруската ВМРО – ДПМНЕ е срещу каквито и да е отстъпки към София и се очаква коренна промяна, ако поеме властта.
Подобни изказвания, като това на Каракачанов, допълнително разпалват дебата в Скопие и дават аргументи на антибългарските кръгове.
България все по-трудно капитализира подкрепата, която оказа на югозападната си съседка в придвижването ѝ към ЕС, и има опасност да затъне в подобни разправии.
В същото време двустранната комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси между двете страни, не постигна резултати и е блокирана. Според българската страна това се прави умишлено от македонските участници в нея.
Комисията бе създадена съгласно Договора за добросъседство от 2017 година, но не успя да стигне до съгласие за Средновековието и за историческата личност на Гоце Делчев.
Представители на Северна Македония в комисията са започнали да оспорват и постигнатия по-рано компромис за цар Самуил като български владетел.
Тепърва предстои и периодът на Втората световна война, който се очертава като най-спорен. Македонските представители обаче поискаха комисията да си вземе почивка.
Очакванията са, че комисията изчаква формирането на следващото македонско управление, което не е ясно дали ще е готово на отстъпки към България.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"