Граждански комитет “Западни покрайнини“ разпространи своя Декларация до медиите, с която предупреждава, че задкулисни интереси и лобистки влияния стоят зад отстраняването на Горан Благоев от екрана на БНТ. Според тях предаването „Вяра и общество” е едно от най-гледаните не само от българите живеещи в Сърбия, но и от сънародниците ни по света. Отстраняването на Горан Благоев ще свали мястото на България в световните класации за свободата на словото, се изтъква още в Декларацията.
Ето и пълния текст на Декларацията:
Граждански комитет “Западни покрайнини“
До Българска национална телевизия
До Съвета за електронни медии
Копие: Българските медии, обществени организации и институции Изх. № 2 /17.06.2020 год.
Декларация
17 юни 2020 г.,София
Многобройни медийни източници на 16 юни т.г., разпространиха новината за свалянето на предаването „Вяра и общество” от програмата на БНТ. Няма никакво съмнение, че „Вяра и общество” е едно от най-ценните и популярни журналистически предавания не само в България, но и сред нашите сънародници в чужбина. Умишленото пренебрегване на това обстоятелство от ръководството на БНТ е безспорно доказателство за наличието на задкулисни интереси и лобистки влияния за отстраняването на Горан Благоев като журналист, доказал своята добросъвестност и достойнство като професионалист и като гражданин ангажиран със социалните и културни ценности в съвременното българско общество. Журналистиката на Горан Благоев има своя достоен принос и по един болезнен за Българското общество въпрос, свързан с „преоткриването” на Българската култура и духовност в Западните покрайнини. С предаването „Вяра и общество” Горан Благоев даде упование, надежда и самочувствие за национална принадлежност на нашите сънародници в Западните покрайнини, непрекъснато изложени на антибългарските кампании на Сръбската православна църква. Ръководството на БНТ очевидно изпитва неудобство, неприязън и страх от журналисти с такъв формат. Като всяка истинска и свободна журналистика, предаването „Вяра и общество”, разкрива и отстоява високите нравствени ценности на Християнството, които са неделима част от гражданските ценности в съвременното българско общество необходими за утвърджаване на неговата самоличност в Еврропейски план. Критичната журналистика в предаването „Вяра и общество”, се превърна в опасност за тържествуващата духовна пошлост, манипулативните подходи и клиентелизма, които за съжаление, намират все по-широко място в националната телевизия и я превръщат в институция, която не може да изпълни своята обществена и социално отговорна мисия. Опитът за премахване на предаването „Вяра и общество” е насочен и към отстраняването на личността Горан Благоев като обществен изразител на националната ни култура и духовност изградена в духът на традиционните християнски ценности. Няма никакво съмнение, че с тази постъпка ръководството на БНТ, още повече ще занижи мястото на България в световните класации за свободата на словото и ще увеличи недоверието на българските граждани както към определени политически представители, така и към представителите на църковния клир в БПЦ. Граждански комитет „Западнни покрайнини” за пореден път изразява своето възмущение от недопустимия модел на управление и манипулиране на журналистиката в националната медия. БНТ не е частно-лобистка структура за пропагандно влияние в нашето общество и всяка подобна провокация ще среща остър социален отпор. Несъобразяването с него, води до все по-задълбочаващ се колапс на тази институция в нашето съвремие.
Граждански комитет „Западни покрайнини”
Лозан Митев
Валентин Янев
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.