Всеки човек е пристрастен, да не кажа предубеден в някои отношения, и личната настройка му пречи да прави проверки на фактите в медийните публикации. Затова образованието за цял живот е много важно и медийната грамотност е от клячово значение да можем да радличим истината от лъжата – каза в пердаването „Видимо и невидимо:Контрапропаганда“ журналистът от Medidpool.bg Красен Николов. Той е един от лекторите в поредицата от семинари по медийна грамотност Be MediaWise Bulgaria - програма на американския Пойнтър институт, която се осъществява от Американския университет в България, Фондация „Заедно в час“ и Mediapool.bg. Целта е да се научат хората от всички възрасти как да различават фактите от измислиците.
Оръжието за лова на дезинформация и фалшиви новини е именно медийната грамотност, категоричен е журналистът. Без нея сме с голи ръце срещу дезинформацията, която ни залива като лавина от традиционните и социалните медии. „ Наличието на добри, на силни медии, които уважават плурализма на мненията, върховенството на правото и най-важното - следват журналистическите стандарти за проверка на фактите и информацията, гарантират здравето на нашата демокрация. Много български политици са били подлагани на такава проверка и не са я издържали, част от тях дори са осъждани за клевета. Не искам да кажа, че всеки път дезинформират обществото, но твърде често го правят“ - констатира Николов. В този смисъл ролята на образованието е фундаментално важна, според него обучение по медийна грамотност трябва да има още от първите класове до завършването. Но то трябва да се води атрактивно, от подготвени и мотивирани преподаватели, много е важно да има концепция, осигурена с добро финансиране, за да може системата да бъде поощрена да вкара медийната грамотност като инструмент не само за различаване на истината от лъжата, и като гаранция за демокрацията. Атаките срещу демократичните общества са все по-масирани, а злонамерените пропагандни въздействия върху обществото, най-вече от страна на русия - все по-успешни. Дезинформаторите вече влияят на политическия процес и на резултатите от гласуването – предупреждава Красен Николов.
На него и колегите му е било много трудно да обясняват по време на срещите си в страната как работи дезинформацията. Гостът често е давал пример с дезинформационен текст за последствията от глобалното затопляне. Целта на публикацията е била да убеди читателя, че всякакви опити да се ограничат въглеродните емисии, които изхвърля човечеството в атмосферата, нямат смисъл. Стъпвайки на верни факти и надеждни източници на информация, авторите на текста са спестили „само“ част от истината – че глобланото затопляне ще се случи много по-бързо, ако не опазваме околната среда. „Хората трябва да знаят как да търсят истината правилно, да не се задоволяват с част от нея, защото част от истината не е истина. Затова фалшивите новини са опасни и за здравето, и за портфейла ни. Медийната грамотност е признак за здрава демокрация“, казва журналистът.
Той е бил впечатлен от факта, че във всички посетени вече български градове хората имат изключително негативен поглед към света. Дезинформаторите, най-вече чрез социалните медии, рисуват една картина на тотална безнадежност. Освен че всяват разделение в обществото, по този начин те се опитват да убедят хората, че отделният човек е инструмент в ръцете на някаква по-висша власт, че от него нищо не зависи, че няма смисъл да се бори, че на практика няма избор. „Човек трябва да повярва в себе си, трябва да е убеден, че може да промени средата, и да се бори за това светът да е по-добро място за живеене“, споделя личното си и професионално кредо Красен Николов.
Целият разговор на Калин Манолов с Красен Николов:
Красен Николов
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас