Проф. Татяна Дронзина
Доживяхме и това - СР Македония и Албания да се сговарят със Сърбия да ходят ли на срещата с ЕС или не. Тази договорка е абсолютно безпринципна - най-малкото защото интересите на трите страни са различни. И ако за мотивите на РСМ и Албания може да се спори и гадае, то сръбските са абсолютно ясни, макар и прикрити зад одеждата на някакво мнимо недоволство от отношението към Западните Балкани. В интерес на сегашното правителство на Сърбия е страната да не заема решителна проевропейска позиция, защото така ще загуби подкрепата на излюблената си Русия.
Сърбия иска хем да е с Русия, хем да е в Европейския съюз
И това, разбира се, е в интерес на Русия. Ние може и да сме троянски кон в съюза, но такава Сърбия би била троянска конница, благодарение на която - ако се запази принципа на единодушие - ще се блокират решения, ще изтича информация и ще се саботират политики.
Боя се, че нашите македонски и албански приятели тоя път са попаднали - не без наша помощ - във фино капанче, което не вещае нищо добро за интеграцията на Западните балкани. Впрочем, то не беше и трудно да се предвиди докъде ще ни докара глупавата политика със спъването на интеграцията на РСМ. С дружите усилия на президента, правителството и Външни министерство, наляхме изобилно количество масло в огъня на сърбоманите, тоест, македонските русофили. Ха да ни е честито!
Б.Р. Коментарът е публикуван на фейсбук страницата на автора.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство