Как се промени гражданското общество на България през последните месеци на ограничения, протести и противопоставяне на различни групи по различни признаци?
"Най-общо говорим за криза. Криза на посткомунистическия модел – предопределена от това, че по време на прехода не бяха осъществени онези стъпки, които да ни направят модерно европейско общество, почиващо върху ценности като върховенство на закона и справедливост. Проблемът е в липсата на справедливост и в неосъществяване на неща в последните 30 години. Макрорамката и процесите, които се развиват в Европа, нагнетиха допълнително противопоставянето в последно време", коментира пред БНР политологът Момчил Дойчев.
"Противопоставяне винаги е имало. Сега има едно ново поколение, което понякога има добър дебат, понякога хаотичен. През социалните мрежи върви нов вид противопоставяне, което създава паралелни сюжети. В момента раздробяването е като през 1991-ва, когато се появиха СДС-тата с тирета и огромно количество партии от демократичния спектър не влязоха в тогавашния парламент", каза на свой ред Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
Момчил Дойчев
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас