22 Май, 2026

МС предлага поддръжката на оградата с Турция да премине изцяло към МВР

МС предлага поддръжката на оградата с Турция да премине изцяло към МВР

„Подготвя се предложение смесената отговорност относно поддръжката на оградата по границата с Турция, която е поделена между МВР и областните управители, да премине изцяло в структурата на силовото ведомство“, заяви на брифинг след заседанието на Съвета по сигурността премиерът Стефан Янев.

По време на заседанието на Съвета по сигурност към МС бе обсъдена защитата на националната сигурност в контекста на засилващия се мигрантски натиск. Отчетено е извършеното през месеците август и началото на септември от вътрешното министерство.

„Бяха оценени мерките, включително и с МО от гледна точка на тяхното бъдеще участие при необходимост. Влязохме в детайли и обсъдихме тактическите взаимодействия, ако е необходимо. Координацията е има. Съответните структури взаимодействат“, каза още Стефан Янев.

От думите на служебния силов министър Бойко Рашков стана ясно, че ще се необходими около 4 млн. лв. за ремонтни дейности на съоръжението и прилежащата пътна инфраструктура.

„В момента сме в процес на подготовка както на нормативна база, така и на осигуряване на средства за ремонтни дейности относно компроментираните части на това временно съоръжение по българо-турската граница“, каза той.

„Погрешно е впечатлението, че границата ни се опитват да преминат единствено и само афганистански граждани. Гражданите на Турция, които се опитват да преминат през нашата граница, са 32%. Тези на Афганистан - 17%, на Ирак - 10% и по-малък процент са сирийските граждани", съобщи Рашков.

Сподели:

Коментари (0)

Веселин Стойнев: Радев направи пиар ход с визите - за да скрие проблема със самолетите

Веселин Стойнев: Радев направи пиар ход с визите - за да скрие проблема със самолетите

"Дали изведнъж няма да се окаже, че тези самолети са опасни?“

"Демократична България" внесе в НС законопроект за изцяло машинно гласуване

"Демократична България" внесе в НС законопроект за изцяло машинно гласуване

Гласуване единствено с машини както в страната, така и в чужбина на парламентарни, президентски, местни и избори за европарламент, предвиждат промените

Радев се среща с Урсула фон дер Лайен на 28 май

Радев се среща с Урсула фон дер Лайен на 28 май

На 18 май Радев се срещна с германския канцлер Фридрих Мерц