България определя като "неприемливо и неоправдано" изказването, в което хърватският президент Зоран Миланович отправи остри нападки към политиката на София по отношение на евроинтеграцията на Република Северна Македония.
Това съобщение е било предадено днес на посланика на Хърватия у нас Ясна Огнановац, която бе извикана във външното ни министерство.
По разпореждане на министъра на външните работи Светлан Стоев, днес в МВнР бе извикан посланикът на Република Хърватия у нас Ясна Огняновац. Тя бе приета от Румен Александров, генерален директор по европейските въпроси.
Пред посланик Огняновац генералният директор определи като неприемливо и неоправдано изказването на президента Миланович, което предизвиква разочарование с оглед не само на отличния двустранен диалог между София и Загреб и единомислието по редица теми от Европейския и регионален дневен ред, но и предвид факта, че като непосредствени съседи на региона, България и Хърватия са естествено свързвани от общия интерес от реформиране, стабилизиране и скорошна интеграция в ЕС на страните от Западните Балкани. Бе подчертано, че този процес следва да бъде основан на собствените постижения на всяка една страна кандидат, при спазване на фундаменталните ценности на Съюза, вкл. на принципа на добросъседство.
В отговор на отправеното искане за разяснения на причината за изказването на президента Миланович, посланик Огняновац пое ангажимент да предаде в Загреб изразената от българска страна позиция, като отбеляза необходимостта от сътрудничество между България и Хърватия, с оглед гарантиране на стабилността на региона на Западните Балкани и европейската му перспектива.
Още от България
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети