Изкуствените дефицити, които Русия създаде, се отразиха не само на Европа, но и на световния енергиен пазар. Това доведе до високи цени на енергията навсякъде в света, така че всички стъпки да увеличим нашето трансгранично сътрудничество ще доведат до разумни цени, за да постигнем целите си за възстановяване и гъвкавост.
Това заяви премиерът на Румъния Николае Чука по време на церемонията за откриване на българо-гръцката газова връзка, по която страната ни ще получава азерски газ.
Трябва да продължим да увеличаваме капацитета на производството, и да търсим всички възможности да диверсифицираме солидарно нашите доставки. Нашите съседи в Западните Балкани, Украйна и Молдова, също разчитат на това.
Пускането на интерконектора диверсифицира сериозно доставките на природен газ, но трябва да останем реалисти и да признаем, че диверсификацията на доставки и маршрути трябва да продължи, защото Европа трябва да се освободи от зависимостта си от руски горива. Енергийната криза и войната в Украйна увеличи нашата загриженост за устойчивост ан енергийните доставки, запазването на околната среда, защото отделните усилия не са достатъчни.
Ние всички осъзнаваме, че инвестициите в газ и такава инфраструктура, са с дългосрочен газ, защото той е ключов за постигане на климатичен неутралитет. Благодаря на всички, които през годините инвестираха технологии, финанси и политически усилия, за да израсне този интерконектор от идея до реалност.
Благодаря на бившия министър-председател Петков и на гръцкия колега Мицотакис за усилията им да приключат този конектор. Ние се срещнахме няколко пъти и обсъдихме колко е важен този конектор. Както всички казахте, това е не само в помощ на връзките с Южния коридор, но и с Вертикалния коридор, който ще даде възможност на България, Румъния, Унгария и Австрия да се възползват от доставките, допълни Чука.
Президентът Румен Радев е домакин на официалната церемония по въвеждане в експлоатация на интерконектора в София. На церемонията присъстват председателят на Европейската Комисия Урсула фон дер Лайен, президентите на Азербайджан Илхам Алиев, президентът на Сърбия Александър Вучич, президентът на Северна Македония Стево Пендаровски, премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис и премиерът на Румъния Николае Чука.
Газова връзка между България и Гърция е с дължина 182 км., като по нея могат да бъдат пренасяни 3 млрд. кубически метра природен газ годишно с възможност капацитетът да бъде увеличен до 5 милиарда куб. метра в следващите години./БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас