Александър Йорданов, евродепутат
На 26 април 2017 г. служебният кабинет, назначен от президента Румен Радев, одобри на закрито заседание решение за избор на нови изтребители за българските военновъздушни сили. Това бе шведският самолет "Грипен". Така Румен Радев върза ръцете на бъдещото редовно правителство, задължавайки го да преговаря с шведите и практически отхвърли оферта за американските Ф-16. По този повод тогава "Медиапул" основателно написа, че "още по-скандално е, че решението за сделка от подобен порядък - 1,5 млрд. отново се взима на тъмно без да бъдат оповестени мотивите и параметрите й".
На 18 септември същата година премиерът Бойко Борисов заяви след откриването на офиса на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в София: "Съмнявам се, че "Грипен" са най-добрите изтребители." И сложи край на Радевите амбиции.
Година по-късно правителството взе решение да закупим от САЩ изтребителите F-16V Block 70. Тогава Атлантическият съвет на България приветства това решение като "най-прекият път за премахване на порочната зависимост на Република България от Руската федерация в сферата на бойната авиация". След тази ни декларация дълго време путинофилите цвилеха нечленоразделно.
На 10 юли тази година България влезе във Валутно-курсовия механизъм (ERM II), т.н. чакалня на еврозоната, което означава още един успешен интеграционен ход към по-добрия свят. И далеч от Русия. При това се запазва Валутният борд и фиксираният курс на българския лев към еврото - 1.95583 лв. за 1 евро.
Убеден съм, че ако към този момент в страната имаше служебно правителство, назначено от президента Радев, това нямаше да се случи.
На 24 януари 2020 г. американското посолство у нас приветства "предприетите напоследък действия на българското правителство за защита на независимостта и суверенитета на страната срещу злонамерено влияние, включително съобщението от 24 януари за експулсирането на двама служители в руското посолство за шпионаж и това от 23 януари за повдигнати обвинения за опит за предумишлено убийство срещу трима руски граждани".
В съобщението се добавя още, че "правителството на България представи доказателства за подпомагани от Русия злонамерени дейности, осъществявани на територията на България в продължение на години. Както българските следователи обясняват неколцина от руските агенти са били замесени в други злонамерени дейности в Европа".
Припомням тези факти, защото абсолютно съм убеден, че главната причина днес президентът Радев да се нахвърля агресивно, типично по московски, срещу сегашното правителство, са именно те. Защото тези, които монтираха този парашутист в президентството, не са доволни от него. България върви не в посоката, в която те са очаквали. Показателно е, че самият "кръстник" на Радев е със забрана за влизане на територията на Република България за 10 години.
Положението на президента допълнително се усложни наскоро от информацията, че негови служители са осъществявали "търговия с влияние" и нерегламентирано са изнасяли документи от Държавна агенция "Разузнаване". Съдът даде разрешение на прокуратурата за извършване на обиск в кабинетите на двама президентски служители. Те бяха задържани и им са повдигнати обвинения. Похвално действие на прокуратурата.
Отговорът на президента не закъсня: призив за антиправителствен и по същество антидържавен пуч, разпускане на парламента и назначаване на служебно правителство. Това е абсолютен кремълски сценарий, провокация срещу европейска България. Служебно правителство, назначено от Радев, означава водене на регресивна, антибългарска и антиевропейска политика. То ще бъде пионка в чужди ръце. Това не трябва да се допуска. Затова и намирам за позорно поведението на всички, които твърдят, че са демократи, а всъщност помагат на този сценарий.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.