24 Ноември, 2024

По инициатива на кмета на Ловеч превръщат лагера на смъртта „Слънчев бряг“ в място за памет

По инициатива на кмета на Ловеч превръщат лагера на смъртта „Слънчев бряг“ в място за памет

В момента специалисти от Историческия музей в града реставрират паметни плочи от времето на неговото съществуване

По инициатива на Кмета на Община Ловеч Корнелия Маринова инициира проект за  реставрация и консервация на надписи върху паметни плочи на мястото на бившия концлагер „Слънчев бряг“ (1959 -1962) край Ловеч. 

„Слънчев бряг“ е  бил лагер за политически затворници, създаден със съгласието на Политбюро на ЦК на БКП. Наричали са го поделение 0789 на „Въдворяване и изселване“, към МВР, Ловеч. Намира се в каменната кариера край Ловеч. Той е секретен и един от най-жестоките лагери в България. С документи е доказана смъртта на 145 лагерници, но за много други няма свидетелства. Труповете на жертвите не са връщани на близките, а със секретни указания са извозвани до затвора „Белене“ на Дунав, където тленните останки са заравяни на един от пустеещите острови до големия остров „Персин“.

Реставрацията и консервацията на паметните плочи са поверени на специалисти от Регионалния исторически музей в Ловеч. Възстановен е надписът „Поклон пред жертвите на комунизма“, който датира още от 1990 г. Втората плоча е от по-ново време и е сравнително запазена. 

Има идея да бъде възстановен и друг уникален и единствен надпис от времето на самия трудов лагер, с почти изличени букви. Типичният за социализма лозунг се намира върху лицевата част на бетонната постройка, от която затворниците са пълнели вагоните с камъни. Призивът е „Ползвай почивката за просвета“. Предвид каторжния труд, довел до смъртта на стотици затворниците, лозунгът звучи направо цинично. 

„Правим го заради младите хора, за да знаят и помнят миналото си. Заради днешния и утрешния ден и поради гражданската си съвест“, отбелязва градоначалникът на Ловеч Корнелия Маринова.

Припомняме, че Маринова като кмет на Ловеч, а по-рано и като председател на Общинския съвет, не само участва във възпоменателните събития в лагера, но и полага грижи да е жива паметта за историята. 

От 30 години всяка пролет в Ловеч се провежда възпоменателно шествие-поклонение. Тази година поради пандемията възпоменанието се състоя на 6 юни, Черешова задушница, като по идея на Корнелия Маринова бе отслужена панахида. 

Снимки: пресцентър на кметство Ловеч

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас