Изборите за Европейски парламент приключиха във всички държави членки на ЕС. Италия беше последната страна, в която секциите затвориха.
Групата на Европейската народна партия /ЕНП/ се разрасна и ще има 189 места в парламента, според прогнозните резултати.
Социалистите остават с 135 места, а Обнови Европа - с 83. Европейските консерватори и реформисти /ЕКР/ ще имат 72 депутата, а Идентичност и демокрация /ИД/ - 58.
Зелените достигат 53 мандата, а Левицата - 35.
Крайнодясната Партия на свободата спечели изборите в Австрия с 25,7 на сто от гласовете.
В Белгия победител е "Фламандски интерес" с 13,92% подкрепа. Белгийският премиер Александер Де Кроо подаде оставка след слабото представяне на неговата партия - Open VLD.
В България три партии ще изпратят по трима евродепутати. Първи са ГЕРБ-СДС с 24%, втори са ПП-ДБ с 15,8%. Трети са "Възраждане" с 14,7%, а след тях - ДПС с 14,5%. На пето място са БСП със 7,3%, а "Има такъв народ" получават 6%, сочи 95% паралелно преброяване на „Алфа Рисърч“ за евровота. В мандати разпределението би изглеждало така: пет депутати за ГЕРБ-СДС, по трима депутати за ПП-ДБ, "Възраждане" и ДПС, двама за БСП и един за "Има такъв народ".
Коалицията на канцлера Олаф Шолц претърпя съкрушително поражение в Германия. Социалдемократите на Шолц получиха най-лошия резултат в историята си - 14,1%, изоставайки от втората по сила крайна десница - Алтернатива за Германия /АзГ/ - с 15,6% и доста зад консервативния блок Християндемократически съюз /ХДС/-Християнсоциален съюз /ХСС/ с 30,3%.
Коалиционните партньори на Шолц „Зелените“ остават с едва 12% подкрепа, а либералната Свободна демократическа партия събира 5,3 на сто от гласовете.
„Нова демокрация“ на премиера Кириакос Мицотакис победи в Гърция с 27,96%. На второ място се нарежда лявата партия СИРИЗА, която печели 14,94% от вота на гръцките граждани. Ръст, в сравнение с предишните евроизбори през 2019 г., бележи лявоцентристката ПАСОК с 12,87 на сто.
В Дания на първо място се позиционира Социалистическата народна партия със 17,40%.
В Естония печели партия "Отечество" с 21,5%.
Най-много гласове в Испания гражданите дадоха на дясната Народна партия (НП) с 34,18%, която изпревари социалистите на министър-председателя Педро Санчес - 30,19.
Италианските избиратели поставиха Италиански братя на премиера Джорджа Мелони на първата позиция с 28,59%. Лявоцентристката демократическа партия получи 25,58%, Движение „5 звезди“ - 9,66%.
В Кипър с 24,70 на сто от гласовете победи Демократическия съюз.
Управляващата партия в Латвия "Ново единство" спечели европейския вот с 25,07%. В Литва победиха консерваторите от Отечествен съюз - Литовски християндемократи с 21,33%.
Пет партии от Люксембург отиват в Европейския парламент. Християнсоциалната народна партия (ХСНП) е на първото място с 22,91%.
Лейбъристката партия на Малта получи 45,26% подкрепа. Досегашният председател на ЕП Роберта Мецола и нейната Националистическа партия - 42,02 на сто от гласовете.
Лявоцентристкият алианс, ръководен от бившия европейски комисар Франс Тимерманс, изпревари крайнодесния лидер Герт Вилдерс на изборите за Европейски парламент в Нидерландия.
Проевропейската група „Зелени леви“ - Партия на труда спечели 21,60%, изпреварвайки Вилдерс и неговата Партия на свободата PVV, които имат 17,70%.
Гражданска коалиция (ГК) на полския премиер Доналд Туск печели 37,4% от гласовете. Втора е "Право и справедливост" с 35,7%. Другите две партии от управляващото мнозинство - центристката "Третият път" и "Левицата" получават съответно 7,3 и 6,6% подкрепа.
Социалистическата партия на Португалия събра 32,1% подкрепа от избирателите. Десният Демократичен съюз е много близо с 31,12%.
Алиансът между Социалдемократическа и Национално-либерална партия в Румъния печелят най-много места в новия Европейския парламент.
Формацията събира 53% подкрепа. Втората позиция остава за националистическата партия „Алианс за единство на румънците“ - 15%. На трето място е “Съюз за спасение на Румъния” - 11%.
Официалните резултати в Словакия показват, че победител е опозиционната "Прогресивна Словакия"
Официалните резултати в Словакия сочат, че победител на изборите е основната опозиционна сила "Прогресивна Словакия" с 27,80% от гласовете срещу 23,8% за формацията на премиера Робер Фицо "Смер-СД".
Победа за десните и в Словения. Най-голяма подкрепа получават Словенската демократична партия (СДП) - 30,82% и "Движение Свобода" (ДС) - 22,10%.
В Унгария ФИДЕС на Виктор Орбан спечели изборите с 44,30 на сто от гласовете. Новата опозиционна партия "Тиса" на Петер Магяр събира 29,95% подкрепа.
Левицата във Финландия постигна силен резултат - 24,80%.
Във Франция листата на Национален събор /НС/, водена от 28-годишния Жордан Бардела, спечели между 31,5% от гласовете в сравнение с 14,5% за алианса на Макрон, воден от неговата партия „Ренесанс“.
Хърватската демократична общност (ХДО) на Андрей Пленкович печели европейските избори в страната с 34.6%.
В Чехия първата политическа сила е АНО (АНО) с 26,14% подкрепа.
Шведската социалдемократическа работническа партия (ШСРП) печели с 24,9 на сто от гласовете. | БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас