"Ако има сблъсък, той ще бъде по време на предсрочни избори. Най-накрая една от политическите формации заговори за коалиционно споразумение. Надявам се облаците да се разсеят и да има поне обозримост", коментира политологът проф. Росен Стоянов пред Bgonair.
Според политолога Милен Любенов преговорите между партньорите вече са започнали.
"На всички беше ясно, че тази ротация трябва да се състои след 6 март. Сега се създаде напрежение, което до голяма степен се дължи и на наближаващите европейски избори. И двете коалиции търпят негативи от участието в този формат, опитват се да се позиционират и от гледна точка на европейските избори. Виждам припряност. Инициативата трябва да бъде в ГЕРБ, защото тя ще получи първия мандат за съставяне на правителство, Мария Габриел ще стане министър-председател. От снощи прави впечатление, че има лека нормализация на тона", изрази мнение Любенов.
Проф. Стоянов уточни, че трябва да има успокоение, ритъм на събитията, както и всеки да е наясно, че с подобен род публични изяви няма да постигне "разграничаване чрез самоидентификация за предстоящите европейски избори".
"Заговори се за разделяне на власт, регулатори - това означава ли, че евроместата ще бъдат разделяни?", запита още професорът.
По думите на Любенов не е толкова важно кой ще участва в разговорите, защото решенията се вземат от политическите партии:
"Решения вече има с подписване на декларацията. Беше ясно казано, че този кабинет - "Денков-Габриел", ще продължи 18 месеца и след 9 месеца ще има ротация. Сега коалиционно споразумение - добре. Това е правилна стъпка. Ако формациите искат да продължат в нормален диалог, то от такъв документ има нужда. Добра новина е, че и двете коалиции са се спрели на такава идея".
"Идеята за паритет е невъзможна", категоричен е проф. Стоянов.
"Загубилите избори получиха с втория мандат правото първи да управляват. Това си е крачка напред. Инатенето, така че МС да остане едно към едно, да има само една промяна - смяна на министър-председателя и овладяването на външно министерство, говори за лека политическа арогантност. ГЕРБ е от по-опитните партии, знаят, че електоратът им е търпелив", анализира проф. Стоянов.
Събеседникът му прогнозира, че големият препъникамък ще бъде съставът на МС, като уточни, че съставът в момента няма как да остане.
"Някои министри не се справят добре. В някои министерства работата не върви. Трябваше да има оценки. Относно външно министерство - създаде се ситуация, при която външно министерство стана залог за това дали ще има правителство. Ще се стигне до отстъпка и ще се намери трета фигура, която да оглави външно министерство", заключи Любенов.
Според него партиите са в непрестанен режим на обяснение.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас