„Нямахме нито възможност, нито време да напреднем по въпроса за Гоце Делчев. Това остава като задача в бъдеще“, заяви проф. Ангел Димитров, съпредседател на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси, предаде репортер на БГНЕС.
На въпрос за идентичността на Гоце Делчев, проф. Димитров заяви категорично:
„Не ние определяме идентичността на Гоце Делчев, той сам се е определил както и цялото негово семейство“.
Неговият колега, съпредседателят на комисията от македонска страна, проф. Драги Георгиев заяви, че има работен текст по този въпрос, но не пожела да каже какъв е той.
„Обсъдихме въпроса с Гоце Делчев, имаме на масата нови предложения и идеи, които бяха дискутирани и ще продължат да бъдат тема на разговор на комисията и на следващата среща в София“, каза Георгиев.
Проф. Ангел Димитров добави:
„Не очаквайте от нас някакви сензации. Ние не водим преговори, а научна дискусия“.
На няколко пъти Драги Георгиев се опита да сложи край на изявленията с твърдението, че те не са там да дават уроци по история.
Проф. Ангел Димитров даде следната оценка на продължилите два дни разговори:
„Тези два дни, в които се проведоха разговорите на Смесената комисия, приличат на времето навън – сиво е, повече облаци, малко дъжд от време на време се появи за кратко слънце. Това, което свършихме като резултат е една мъничка крачица напред. Аз не бих я нарекъл крачица".
Драги Георгиев обяви, че до края на годината е договорено провеждането на още една среща на смесената комисия, а през следващата година ще се проведат още пет.
На въпрос на македонските журналисти какво ще каже на българските политици за резултатите от срещата, проф. Димитров заяви:
„Ще ми бъде трудно да дам положителен отговор, ще кажа това, което е било“.
Попитан как резултатите от работата на комисията ще се отразят на решението за започването на преговори за членство в ЕС на РС Македония, което се очаква да бъде взето през ноември, проф. Димитров каза:
„Аз ще кажа това, което е било, а тези, които трябва да вземат решение, те ще си направят оценките“.
Той категорично подчерта, че въпросът за македонския език не е бил обсъждан от комисията, защото тя е историческа и това не влиза в нейната работа, а е работа на филолозите, съобщи БГНЕС.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас